Rusza kolejna edycja akcji Listy dla Ziemi, w której biorą udział wronieccy uczniowie.
Listy dla Ziemi to edukacyjna akcja proekologiczna zainicjowana przez Fundację Ekologiczną ARKA w 2013 roku. W dwóch edycjach akcji, które odbyły się do tej pory, wzięło udział 670 samorządów, 7 000 placówek oświatowych oraz 800 tysięcy uczniów. Do tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 250 samorządów, ponad 3 tys. szkół i przedszkoli i prawie 300 tys. dzieci i młodzieży.
W styczniu wystartowała kolejna, trzecia edycja akcji – Listy dla Ziemi 2015. W całorocznym programie przewidziane są różne warsztaty, happeningi czy konkursy. Głównymi wydarzeniami będą: wielkie ogólnopolskie święto Listy dla Ziemi i obchody Dnia Ziemi.
Kwiecień – miesiąc pisania listów dla Ziemi
Akcja Listy dla Ziemi polega na pisaniu przez młodych ludzi listów na wykonanym z makulatury papierze. Pisanie listów jest poprzedzone lekcjami tematycznymi w szkołach. W listach dzieci namawiają dorosłych do działań proekologicznych. W 2013 roku głównym tematem listów była gospodarka odpadami i recykling, w 2014 roku – palenie śmieci w piecach domowych oraz problematyka niskiej emisji. Tegoroczna edycja poświęcona jest ograniczeniu ilości śmieci oraz ekokonsumpcjonizmowi.
Ekologiczne inicjatywy
Po napisaniu listów dzieci przekażą je dorosłym (rodzicom, dziadkom) i wspólnie z nimi zrealizują zadeklarowane działania, a następnie prześlą relacje, które zaprezentujemy na Facebooku. Pomysłodawcą akcji jest prezes Fundacji Ekologicznej Arka – Wojciech Owczarz.
źródło: listydlaziemi.pl
Kwietniowy finał akcji
W ramach finału, który potrwa do końca kwietnia, ponad 200 tysięcy uczniów będzie pisało listy dotyczące ekokonsumpcji i gospodarki odpadami. Co więcej, w placówkach zostaną zorganizowane ekologiczne działania, takie jak sadzenie drzew, sprzątanie świata, happeningi, konkursy przyrodnicze. Tradycyjnie, odbędzie się również konkurs na najpiękniejszy list dla Ziemi.
Dzieci i młodzież najpierw wezmą udział w lekcjach tematycznych, a następnie w formie listów dla Ziemi przedstawią swoje pomysły na to, jakie działania może podjąć każdy z nas na etapie zakupów i konsumpcji, by zmniejszyć ilość śmieci trafiających na wysypiska i do zakładów przetwarzających butelki, puszki czy makulaturę.
Napisz e-list i bądź eko
Tegoroczna edycja wprowadza jedną bardzo ważną nowość. Listy będziemy pisać nie tylko na papierze z makulatury, ale też online. W jaki sposób? Korzystając ze specjalnej aplikacji znajdującej się tutaj. Wykorzystując to proste narzędzie, każdy uczeń będzie mógł napisać list na komputerze w szkole lub w domu.
Choć jestem z wykształcenia polonistką zawsze bardziej fascynował mnie teatr niż dziennikarstwo. Współpracę z portalem rozpoczęłam od korekty tekstów. Zaangażowanie w działania lokalnej społeczności zmotywowało mnie do pisania artykułów o tym, co ważne, dobre i budujące relacje społeczne.