Czy Wronki powinny brać przykład z Poznania?

Rada Miasta Poznania w ostatnim czasie podjęła dosyć ciekawą decyzję. W myśl uchwały, jeżeli w Poznaniu mamy ochotę na piwo, jednak nie bardzo odpowiada nam przesiadywanie w knajpie, bez problemu można wypić piwo „pod chmurką”. W tym celu wystarczy udać się nad Wartę.

Poznańscy radni dali mieszkańcom możliwość spożywania alkoholu nad Wartą. Policja wręcz nie może karać amatorów chmielowego trunku mandatem. Brzeg Warty, zwłaszcza w ciepłe dni, jest świetnym miejscem na piknik i ucieczkę od zgiełku miasta. Miejsce to jest popularne zwłaszcza wśród ludzi młodych. Jeżeli przy okazji najdzie ochota na piwo, spokojnie można je wypić. Jeżeli ktoś w kulturalny sposób spożywa alkohol, nie ma powodu by karać go mandatem. O wiele poważniejszym problemem jest pijaństwo w centrum miasta – tak uważają radni.

Z decyzją radnych nie zgadza się jednak zastępca burmistrza miasta Poznania, Jakub Jędrzejewski. Alkohol i woda nie idą w parze. Przywilej tego typu tylko zachęca do spożywania alkoholu nad wodą.

Decyzja ta została dobrze przyjęta przez samych mieszkańców.

Jeżeli to jest prawda, to świetna decyzja. W czasie pierwszych ciepłych dni, nad Wartą było wręcz oblężenie amatorów wypoczynku na świeżym powietrzu. Wielu z nich, nerwowo się rozglądając, czy nie nadjeżdża patrol spożywało alkohol. Miejsce wzdłuż Warty jest znane i lubiane do tego typu spędzania czasu. Nigdy nie byłem świadkiem jakiś burd czy też nawet kąpieli w Warcie. Powiedzmy sobie szczerze, Warta nie zachęca do wchodzenia do wody. specjalnie dla nas mówi jeden z mieszkańców Poznania

Czy tego typu decyzja byłaby równie dobrze przyjęta w naszym fyrtlu? W Poznaniu linia brzegowa jest w znacznym stopniu unormowana. Brzegi Warty są obudowane betonowymi umocnieniami, wyznaczającymi koryto rzeki. U nas raczej trudno mówić o łatwym dostępie bezpośrednio do brzegu. Jedynie w nielicznym miejscach, zwłaszcza w Olszynkach można podejść do brzegu.

Temat „Piwa pod chmurką” poruszaliśmy już we wcześniejszej publikacji w tym miejscu. Wspominaliśmy wtedy, że na terenie Olszynek nie można spożywać alkoholu według regulaminu zarządcy terenu, którym jest Gmina. Na drodze kolejnych uchwał Rady Miasta Wronki, został wprowadzony zakaz spożywania alkoholu na terenie Olszynek.