Zmarł Wojciech Wąsikiewicz

Dziś, w wieku 68 lat po ciężkiej chorobie zmarł były trener Amiki Wronki – Wojciech Wąsikiewicz. Pod wodzą, pochodzącego z Poznania szkoleniowca, wroniecki klub zdobył Puchar oraz Superpuchar Polski.

 

Wąsikiewicz funkcję trenera pierwszego zespołu objął w trakcie trwania sezonu 1996/1997. Jego asystentem został Zbigniew Pleśnierowicz, a dyrektorem sportowym Grzegorz Lato. Amica zakończyła wówczas sezon na 5 miejscu. Od początku kolejnego sezonu zespół prowadzony był przez Stanisława Gzila. Jednak po 9. kolejkach, gdy wroniecki zespół spadł na 12 miejsce, na ławkę trenerską ponownie powrócił Wąsikiewicz. Ostatecznie wronczanie zajęli siódme miejsce. 13 czerwca 1998, Amica pod wodzą byłego trenera Warty Poznań, osiągnęła wówczas swój największy sukces. Na stadionie przy ulicy Bułgarskiej po pamiętnym, z różnych względów, meczu z Aluminium Konin, wronczanie wywalczyli pierwszy w historii Puchar Polski. W tym samym roku Wąsikiewicz wraz z piłkarzami zdobyli Superpuchar Polski, pokonując w Grodzisku Wielkopolskim ŁKS/Ptak Łódź 1:0. Przygoda trenera z wronieckim klubem zakończyła się w 12. kolejce sezonu 1998/1999, gdy jego miejsce zajął Marian Kurowski.

 

Jako zawodnik grał w rezerwach Olimpii Poznań. Był absolwentem AWF w Poznaniu, posiadał licencję trenerską UEFA Pro Licence. W karierze trenerskiej prowadził Amikę Wronki, z którą zdobył Puchar Polski i Superpuchar (1997/1998). W 1993 roku udało mu się wprowadzić do ekstraklasy Wartę Poznań. W latach 1985-1990 był trenerem V-ligowej Dyskobolii Grodzisk Wlkp. Pracował także w Lechu Poznań, Olimpii Poznań, Sokole Pniewy, Lechii/Olimpii Gdańsk, Petrochemii Płock, Arce Gdynia, Unii Janikowo jako dyrektor sportowy oraz w Piaście Choszczno jako trener – koordynator. W grudniu 2007 r. został skazany prawomocnym wyrokiem na 3,5 roku pozbawienia wolności, w zawieszeniu na 7 lat za udział w „ustawianiu” wyników Arki Gdynia. Wąsikiewicz przyznał się do winy i dobrowolnie poddał się karze. Później był trenerem Concordii Murowana Goślina, jednak w kwietniu 2009 r. Wydział Dyscypliny PZPN nałożył na niego roczny zakaz trenowania drużyn piłkarskich. Oprac. Wikipedia.

fot. Warta Poznań