Ostrzeżenie przed silnym wiatrem

W związku z bardzo napiętą sytuacją pogodową nad Europą, od piątku spodziewać się możemy nagłych spadków ciśnienia, opadów deszczu oraz silnych wiatrów. Pierwsze intensywne opady deszczu występować będą już dzisiaj wieczorem. Wraz z opadami zacznie spadać ciśnienie. Podniesie się temperatura do około 5°C w ciągu całej doby.
W piątek i sobotę oprócz deszczu i spadku ciśnienia, zacznie się również nasilać wiatr. Przewidywane porywy nawet do 100km/h. Taki wiatr może przynieść duże straty, dlatego warto zabezpieczyć przed jego skutkami swój dobytek. Na silne wiatry narażeni są szczególnie mieszkańcy terenów otwartych.

A dlaczego tak się dzieje? Na to odpowiedzą nam Łowcy Burz.

Nad Atlantykiem, w strefie bardzo dużego gradientu termicznego, prognozowane jest znaczne wzmocnienie się prądu strumieniowego wiejącego z zachodu na wschód wysoko w troposferze. Prąd strumieniowy jeszcze bardziej przybierze na sile w piątek, gdy jego prędkość na wysokości izobarycznej 300 hPa może przekraczać nawet 350 km/h. Nie często się zdarza, aby nad Atlantykiem pojawiał się aż tak silny prąd strumieniowy. Efektem oddziaływania tak silnych wiatrów w górnej troposferze są – niestety – bardzo aktywnie, gwałtownie pogłębiające się układy niskiego ciśnienia, które szybko przemieszczając się z zachodu na wschód potrafią wejść daleko w głąb kontynentu europejskiego. Z kolei z tym wiąże się możliwość wystąpienia potężnych wichur, które i tym razem mogą dać się mocno we znaki w wielu państwach Starego Kontynentu.

Źródło: Łowcy Burz