Akcja Znicz

Jak co roku, w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, w dniach od 31 października do 3 listopada prowadzone będą działania prewencyjne pod hasłem „Znicz”. Wraz ze wzrostem ruchu w okolicach cmentarzy mogą zostać wprowadzone zmiany w organizacji ruchu.

Wzorem lat ubiegłych, w czasie trwania akcji „Znicz” na drogach naszego powiatu będzie więcej policjantów niż na co dzień. Natężenie służb w tych dniach związane jest ze wzrostem liczby osób poruszających się pojazdami. Policjanci będą zwracali szczególną uwagę na wykroczenia oraz przestępstwa popełniane w ruchu drogowym. Policjanci drogówki będą m. in. pilnowali, aby kierowcy nie przekraczali dozwolonej prędkości. Funkcjonariusze będą też sprawdzali stan trzeźwości kierujących pojazdami.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu (w przypadku wystąpienia zbyt dużego nasilenia liczby pojazdów) w dniu 1 listopada, wzorem lat ubiegłych, zostaną wytypowane i przygotowane drogi objazdowe. Szczególnym zadaniem policjantów w tym dniu będzie kierowanie ruchem drogowym, a także upłynnianie go na bieżąco.

Policja apeluje do osób, które tego dnia nie muszą jechać samochodem o pozostawienie pojazdu w okolicy miejsca zamieszkania. W przypadku braku takiej możliwości przypominany, że oprócz parkingu przy Kościele Kolegiata w Szamotułach, w okolicy dostępne są też parkingi: przy ul. Kościelnej, ul. Rynek, ul. Młyńskiej oraz przy basenie letnim.

Pamiętajmy również, że czas wszelkich świąt i tzw. „długich weekendów” to świetna okazja dla złodziei i oszustów. Dlatego też Policja apeluje o dobre zabezpieczenie swoich pojazdów i mieszkań przed włamaniami i kradzieżami.

Należy też wykazać się dużą czujnością i rozwagą – zatłoczone cmentarze mogą być świetnym miejscem do kradzieży kieszonkowych! Dlatego tez każdy powinien pilnować kieszeni, w których schowane są pieniądze, a panie z czujnością powinny pilnować swoich torebek.

W przypadku wyjazdu, który trwać będzie kilka dni, pamiętaj o właściwym zabezpieczeniu drzwi i okien mieszkania. Warto też poprosić zaufanego sąsiada lub kogoś z rodziny, aby pod nieobecność zwracał uwagę na pozostawione bez opieki mieszkanie.

Źródło: KPP Szamotuły