Czeka nas kontrola NIKu

Najwyższa Izba Kontroli zapowiada kontrole firm, które zajmują się wywozem śmieci.

Ma to związek z nieprawidłowościami, które docierają do tej instytucji.

Docierają do nas informacje, że niektóre firmy, które wygrały przetargi na odbiór śmieci z gmin, wywożą część odpadów do lasów. We wrześniu rozpoczniemy kontrolę tego sektora – mówi prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski.

Okazało się, że pracownicy firm, które wygrały przetargi nie odwożą całości odbieranych śmieci na koncesjonowane wysypiska. Zdarzały się przypadki, gdy pracownicy tych firm wyrzucali część tych śmieci do lasu. Dlatego w tegorocznej kontroli będziemy dokładnie sprawdzać firmy, które w wyniku przetargów odbierają śmieci z danej gminy. Czy ilość śmieci, które odbierają od mieszkańców zgadza się z ilością śmieci, które zostały dostarczone na wysypisko (…) Kontrola rozpocznie się we wrześniu.– powiedział Kwiatkowski.

Kontrolą objęte zostaną miasta: Słupsk, Kalisz, Kraków, Dębica, Wrocław i Radom. Gminy miejsko-wiejskie: Pelpin, Kępice, Chrzanów, Piwniczna-Zdrój, Sieraków, Wronki, Iwonicz-Zdrój, Przecław, Międzylesie, Głuszyca, Błonie i gminy wiejskie: Sulęczyn, Łukowica, Powidz, Tuszów Narodowy i Długołęka.

Dlaczego Wronki? Wydaje się, że na nas padło na drodze chybił – trafił. Z wcześniejszych informacji jakie uzyskiwaliśmy w związku z tematem odpadów, oraz publikacjami urzędu w tej sprawie nie wynika, żeby tego typu praktyki miały miejsce w naszym fyrtlu.

Powiązania można by poszukać u naszych sąsiadów – Sierakowa, gdzie kontrola również będzie miała miejsce. Jednakże w Sierakowie firma zajmująca się odpadami to LS PLUS recykling, u nas zajmuje się tym firma TRANS-KOM.

Kwiatkowski dodał, że błędem ustawy jest zapis, zgodnie z którym przy każdej zmianie „istotnych okoliczności” obywatel musi ponownie składać deklarację śmieciową. – Co jest istotną okolicznością? Na przykład zmiana stawki (za wywóz śmieci) w wyniku rozstrzygniętego przetargu. Większość gmin zorganizowała przetargi tylko na rok czasu, mówiąc, że chce przekonać się, jak to będzie działać. W efekcie obywatel musiałby ponownie iść do gminy, żeby złożyć deklarację – duża część gmin nie uruchomiła możliwości składania tych deklaracji przez internet – powiedział. Jego zdaniem optymistyczne jest jednak to, że Sejm pracuje już nad zmianami w ustawie.

Źródło: wp.pl