W czwartek poznamy wyniki badań wody

Wieść o zamknięciu plaży nad Jeziorem Radziszewskim w Chojnie, okazała się plotką. Na chwilę obecną kąpać się można. Nieznana jest przyczyna przypadków, złego samopoczucia po wyjściu z wody.

„W Chojnie panuje sinica… ludzie, którzy tam się kapeli mogą mieć właśnie tą bakterie… Objawy to wymioty, ból brzucha i głowy oraz wysypka. Plaża jest zamknięta do poniedziałku.”

– nadesłał Mikołaj

„Rozmawiałem z dziesięcioma osobami i każdy kto wczoraj kąpał się w jeziorze cała noc wymiotował. Dzwoniłem przed chwila do kumpla który ma sklep w Chojnie i też mówi, że od paru dni, wczasowicze skarżą się, że wymiotują mają po kąpieli.

– wtóruje mu Karol

Czy ktoś z Was lub Waszych znajomych miał podobne objawy po kąpieli w Chojnie? Zdajemy sobie sprawę, że zarazić się mógł mały odsetek użytkowników jeziora i nie musiała to być sinica. Możliwe też, że przyczyną może być zatrucie pokarmowe.

„Mój synek, po kąpieli w Chojnie wymiotował całą noc. Temperatura 38. Myślałam, że to po roztopionych – w wyniku chwilowych braków prądu w sklepiku na plaży – i na nowo mrożonych lodach.”

– pisze pani Monika na naszym Facebooku

Dziś rano, na nasze zapytanie odpowiedział inspektor ds. komunikacji społecznej Urzędu Gminy i Miasta Wronki – Artur Hibner. Kąpać się można, ale wyniki badań próbek pobranych z jeziora w Chojnie, poznamy jutro.

Obecnie miejsce wykorzystywane do kąpieli nad Jeziorem Radziszewskim w Chojnie jest czynne i nie obowiązuje tam zakaz kąpieli. Administratorowi (Przedsiębiorstwu Komunalnemu we Wronkach) nikt nie zgłaszał niepokojących objawów chorobowych związanych z pojawieniem się sinic.
PK poinformowało nas, że takowych sygnałów nie odebrali też ratownicy wodni. Ratownicy są jednak uczuleni, by zwracać uwagę na osoby, które poczuły się źle po kąpieli.

W poniedziałek (21 lipca) pobrane zostały z kąpielisk w Chojnie i Wartosławiu próbki wody do badań. Były to rutynowe badania (prowadzi je firma Hamilton z Poznania), które muszą być przeprowadzone dwukrotnie podczas sezonu. Wyniki będą znane w czwartek (24 lipca).

– odpowiada nam Artur Hibner z Urzędu Miasta i Gminy Wronki

Jutro tym samym, postaramy się Was jak najszybciej poinformować.