Femina Project: Wypieki pizzy

Piec już się rozgrzewał, słońce powoli zaczęło zachodzić, gdy w piątkowy wieczór kobiety z Wronek i okolic zgromadziły się w stodole p. Donaty Borowickiej – Zimny w Biezdrowie.

Przyniosły ze sobą prowiant oraz instrumenty muzyczne, po to by wspólnie spędzić kilka godzin na pieczeniu włoskiego wynalazku – pizzy, na warsztatach zorganizowanych przez Fundację „Femina Project”.

Na wstępie gospodyni przedstawiła uczestniczkom warsztatów trochę teorii na temat pizzy, czyli jej historię, rodzaje, jaka mąką jest najlepsza, jak wyrabiać ciasto, itp. Po krótkim „wykładzie”, nie pozostało nic innego, jak zabrać się do pracy. Posypała się mąka, polała woda, połamały drożdże i w miskach zaczęły tworzyć się plastyczne kule. Ugniatane przez kilkanaście minut, zostały następnie odstawione w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

W międzyczasie można było przygotować dodatki do placków, każdy wg własnego widzimisię. Kiedy ciasto dostatecznie urosło można było je rozłożyć blaszkach: przy pomocy wałka, bądź ugniatając, bądź rozciągając w powietrzu. W ten sposób powstało kilkanaście różnych pizz, kolejno degustowanych przez uczestniczki prosto po wyjęciu z pieca chlebowego. Pracę umilały dodatkowo melodie grane na akordeonie i skrzypcach oraz śpiewy.

Katarzyna Sobańska