Strażacy podsumowali rok

Posiedzenie Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP we Wronkach, na którym posumowano 2013 rok, miało miejsce w ubiegłym tygodniu we wronieckiej strażnicy.

W ubiegłym roku jednostki OSP z wronieckiej gminy przeprowadziły łącznie 219 działań ratowniczych. Strażacy wyjeżdżali do 39 pożarów i 200 miejscowych zagrożeń (m.in. zdarzeń drogowych). Czterokrotnie działania prowadzili poza terenem gminy Wronki. Łącznie w akcjach uczestniczyło 1578 strażaków. Najczęściej na pomoc spieszyła OSP Wronki – 190 razy, w następnej kolejności były to: OSP Chojno (16 razy), Amica (10 ), Jasionna (7), Kłodzisko, Rzecin, Wartosław, Marianowo, Ćmachowo (po 3 razy), Lubowo, Wróblewo i Samołęż (1).

W czasie posiedzenia Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP mówiono o wydatkach gminy Wronki na jednostki OSP w roku 2013 i o tegorocznym planie finansowym. Wymieniono sprzęt, który nabyto dla poszczególnych jednostek. Podkreślono, że w ubiegłym roku zakupiono nowy lekki samochód ratowniczy dla OSP Samołęż przy 80-procentowym wsparciu samorządu województwa wielkopolskiego i 20-procentowej dotacji gminy Wronki (w tym roku wroniecki samorząd ma zabezpieczone 40 tys. zł na wsparcie zakupu kolejnego wozu strażackiego).

Zarząd Oddziału M-G ZOSP RP we Wronkach podjął uchwałę w sprawie przyjęcia harmonogramu walnych zebrań sprawozdawczych w jednostkach OSP za 2013 rok (odbędą się one w okresie od 25 stycznia do 9 marca). W czasie spotkania poruszono również sprawy związane z organizacją eliminacji gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej we Wronkach i zawodów sportowo-pożarniczych w 2014 roku.

Omówiono zasady poruszania się po obszarach leśnych Nadleśnictwa Wronki. Podsumowano kwestię badań lekarskich i szkoleń strażaków w 2013 r.

UMiG Wronki
OSP Wronki