IMGW – trzeci stopień zagrożenia gołoledzią. WCZK – ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wprowadził na znacznej części Polski TRZECI stopień zagrożenia dotyczącego MARZNĄCYCH OPADÓW. „Nadal przewidywane są marznące opady deszczu lub mżawki, powodujące gołoledź. Możliwy deszcz lodowy. (…) Po ustaniu opadów marznących mogą występować opady śniegu.” – ostrzega Instytut.

Gołoledź – WCZK ostrzega
Na podstawie prognoz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu informuje o dalszym zagrożeniu gołoledzią i występujących na terenie Wielkopolski marznących opadach deszczu. Zgodnie z komunikatem ostrzegawczym wydanym przez IMGW, do wtorku (21 bm.), do godz.. 4.00 nadal przewidywane są marznące opady deszczu lub mżawki, powodujące gołoledź. Najdłużej opady utrzymają się w subregionie kalisko-leszczyńskim. W związku z utrzymującym się zagrożeniem WCZK zaleca:
1. Śledzić komunikaty nadawane w lokalnych mediach, obserwować zmiany pogody
2. Ograniczyć do minimum opuszczanie mieszkań. Przebywając na zewnątrz, unikać przechodzenia wzdłuż ścian budynków, pod wystającymi dachami i balkonami, z których mogą zwisać sople.
3. Unikać podróżowania samochodem.. Jeżeli podróż jest konieczna, zatankować pojazd do pełna, zaopatrzyć się w koce i folię termoizolacyjną, ciepłą odzież, dodatkową żywność, gorące napoje, łopatę, telefon komórkowy z możliwością ładowania baterii, latarkę.
4. W przypadku dalszego pogorszenia warunków pogodowych podczas jazdy, dojechać do najbliższych siedzib ludzkich i przerwać podróż.
5. Szukając pomocy, wzywać straż pożarną (tel. 998), pogotowie ratunkowe (tel. 999), policję (tel. 997) lub korzystać z telefonu alarmowego 112.
Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu

Uwaga gołoledź!
W związku z gołoledzią apelujemy do mieszkańców o szczególną ostrożność.
Kierowcy powinni ograniczyć prędkość, zwrócić uwagę na wydłużoną drogę hamowania i uważać m.in. na zakrętach, podjazdach i zjazdach. Zadbać też powinni, by przed jazdą usunąć oblodzenie z szyb i lusterek (pod groźbą mandatu).
Piesi uważać muszą m.in. na przejściach dla pieszych i chodnikach. Z uwagi na śliskość osoby starsze winny rozważyć, czy wychodzić z domu.
Warto pamiętać, że każdy właściciel nieruchomości, do której przylega chodnik, jest zgodnie z prawem zobowiązany do usunięcia oblodzenia.
Za usuwanie śliskości na drogach gminnych w mieście odpowiada Spółdzielnia Usług Rolniczych z Ćmachowa, a poza miastem – firma Nowak z Pierwoszewa.
Urząd Miasta i Gminy Wronki

Zima na polskich torach – stan na godzinę 16.30
W związku z wprowadzeniem trzeciego (najwyższego) stopnia wystąpienia zagrożeń meteorologicznych zarządca infrastruktury uruchomi jeszcze dziś 41 lokomotyw osłonowych (30 spalinowych, 11 elektrycznych) oraz 70 pociągów sieciowych do patrolowania stanu sieci trakcyjnej. W zależności od rozwoju sytuacji domawiane będą następne lokomotywy do przeciągania bądź przecierania szlaków. W gotowości znajduje się 176 zespołów technicznych do szybkiego usuwania awarii i usterek. Ponadto, w PLK powołane zostały specjalne sztaby oraz wzmocnione dyspozytury zakładowe, dyspozytury Ekspozytur Zarządzania Ruchem Kolejowym i Dyspozytura Główna.
Polskie Linie Kolejowe

STAN NA 23:00


Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć