Ksawery przyniósł wiele zniszczeń [FOTO] [FILM]

Za oknem już spokojnie, wiatr ucichł. Jedynymi śladami po przejściu Ksawerego to zalegający śnieg, a także szkody, jakie orkan wyrządził. Pełne ręce roboty mieli drogowcy, strażacy oraz pracownicy energetyki. W niektórych miejscach, nadal nie ma prądu.

Epicentrum orkanu dotarło do naszego powiatu około godziny 15:30. Zaraz po zakończeniu się burzy śnieżnej, na drogach zrobiła się szklanka, a samochody poruszały się z prędkością 20/30km/h, miejscami wręcz stały w miejscu, co spowodowało sporo utrudnień komunikacyjnych, w tym kilometrowych korków. Na szczęście obyło się bez poważnych wypadków. Choć, wiele samochód swój bieg zakończyło w rowach bądź w zaspach śnieżnych.

Tam gdzie nie mogli dostać się ratownicy oraz służby drogowe, dochodziło do pomocy społecznej. W wielu przypadkach, gdy samochody utknęły w zaspach śnieżnych lub rowach, z pomocą przychodzili właściciele ciągników. Traktory bez trudu zdołały wydostać wiele osobówek, tym samym przyczynić się do udrożnienia tras.

Autor: Maciej Borowczak, maciejborowczak.pl

Wiele gospodarstw domowych na terenie naszej gminy było pozbawionych prądu. Do teraz trwają prace mające na celu przywrócenie zasilania. Silny wiatr zrywał linie, także złamane gałęzie oraz konary drzew spadały na linie energetyczne.

Dużo informacji o zdarzaniach dostaliśmy także od Was, za co bardzo dziękujemy.
Bartek Saguła: -Mam dwie informacje. Otóż za torami przed WorkService, ze słupów podtrzymujących konstrukcję reklamy Mapei, chyba pękła, ponieważ wisi i stwarza zagrożenie. A druga informacja, pracują strażacy na ulicy Polnej, przy drugim bloku od strony gimnazjum, nie wiem czy ewakuowali czy coś sprawdzali.-

Justyna Kaczor: – Około godziny 12:30 na drodze Wronki-Sieraków w okolicach Ćmachowa na zakręcie załamał się tir i zaczyna się tworzyć się

Bartek Saguła: – Dziś, przed 12 auto wpadło w poślizg i wjechało do rowu w okolicach Oporowa.-

Przesłaliście nam także zdjęcia, które można oglądać w galerii.

W piątek, od rana do wieczora, strażacy z gminy Wronki pomagali przy usuwaniu skutków przejścia orkanu Ksawery. Druhowie z OSP Wronki pomagali energetyce w usuwaniu powalonych gałęzi na linie energetyczne w okolicy Lubowa i Karolewa i odbudowie linii energetycznych. Usuwano zwisające opierzenie na budynku, na osiedlu Staszica, zabezpieczano linię energetyczną, która na Stróżkach spadła na przejeżdżający samochód osobowy, zabezpieczano dach na budynku stodoły w Biezdrowie, zabezpieczano opierzenie dachu na budynku mieszkalnym na ulicy Kościuszki, usuwano powalone drzewa na drodze Wronki – Obrzycko w Smolnicy i Pile.

OSP Wartosław usuwał powalone konary drzew na drogach w Wartosławiu. OSP Lubowo i OSP Wronki usuwały powalone konary drzew w Lubowie i Karolewie. OSP Wronki i Energetyka interweniowały przy iskrzącym się transformatorze na ulicy Wiśniowej. OSP Wronki interweniowała przy dachu na ulicy Towarowej.

Dziś rano, strażacy ponownie ruszyli do akcji. Najpierw pomagali gasić pożar domu w Ostrorogu, a następnie udali się do Starego Miasta, aby zabezpieczyć dachówki na dachu jednego z domów. Wieczorem, jeden zastęp straży pożarnej wyciągał z zaspy tira, który ugrzązł na odcinku drogi Samołęż-Stróżki.

W nocy z piątku na sobotę, doszło do awarii nadajnika w sieci Plus. W rejonie Wronek, abonenci tejże sieci nie mogą wykonywać żadnych połączeń. Z problemami borykały się również inni dostawcy usług telefonicznych, przez silny wiatr czasowo znikał zasięg i komunikacja była bardzo utrudniona. Nie wiemy jednak jak daleko sięga awaria sieci Plus i kiedy zostanie ona naprawiona.


Aby przejść do galerii zdjęć, kliknij na fotografię powyżej.