Co dalej z "mączkarnią"?

Pyrkownia, Mączkarnia, ZetPeZety, Ziemniaczarnia czyli wronieckie Zakłady Przetwórstwa Ziemniaczanego. Jeden z symboli tego miasta. Stalowa konstrukcja przy rozjedzeni kolejowej znajdująca się nieopodal cmentarza, powoli odchodzi do lamusa. Tego miejsca wronczanom nie trzeba przedstawiać.

Wroniecka filia Zakładów Przetwórstwa Ziemniaczanego powoli znika z krajobrazu Wronek. Od kilku tygodni na terenie „zetpezetów” działa ekipa rozbiórkowa, która siłą ognia demontuje architekturę, która przez wiele lat odbiła swoje piętno na mieście, stając się kultowym miejscem. Przypomnijmy, że w marcu tego roku „pyrkownia” zakończyła produkcję, a sam zakład poszedł pod młotek. Co będzie dalej z „mączkarnią”?

Z pytaniami zwróciliśmy się do Prezesa Zarządu, Zakładów Przetwórstwa Ziemniacznaego w Pile – Jarosława Meli. -W związku z zakończeniem produkcji w Zakładzie Wronki prowadzona jest sprzedaż jego majątku ruchomego i nieruchomości. Sprzedaż nieruchomości prowadzona jest w formie przetargowej. Dotychczas nie sprzedano (ze względu na brak chętnych) nieruchomości stanowiącej główną siedzibę Zakładu oraz nieodległego od niej terenu osadników piaskowych przy ul. Sierakowskiej. Teren, rozjezdni kolejowej znalazł nabywcę, a ostatnie dokumenty sprzedażowe zostaną podpisane po rozbiórce urządzeń kolejowych. Dotyczące tych urządzeń uzgodnienia z PKP spowodowały przesunięcie terminu sprzedaży-

Po Wronkach chodziły plotki, jakoby dwa największe zakłady pracy w mieście, fabryki – Amica oraz Samsung były zainteresowane kupnem hal przy ulicy Sierakowskiej, jednak prezes Mela bagatelizuje te informacje: -Dotychczas żadna z wymienionych firm nie wyraziła zainteresowania nieruchomościami Zakładu- Jakie będą dalsze losy obiektów „ziemniaczarni”? -W najbliższym okresie zostaną ogłoszone kolejne przetargi na sprzedaż dotychczas niezbytych nieruchomości – kończy Prezes Zarządu, „Zetpezetów” w Pile, Jarosław Mela.

Karol Grajewski,
Tygodnik Gazeta Szamotulska,
nr 49 (877).