Aby sylwester minął bezpiecznie

Zwiększona liczba patroli policyjnych będzie pilnowała bezpieczeństwa mieszkańców powiatu szamotulskiego witających Nowy Rok. Aby sylwestrowe obchody minęły bezpiecznie warto też pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku podczas obchodzenia się z fajerwerkami.

31 grudnia to czas hucznych zabaw i witania nadchodzącego Nowego Roku. Dlatego też nad bezpieczeństwem mieszkańców powiatu czuwać będzie zwiększona liczba funkcjonariuszy. Policjanci pilnować będą nie tylko bezpieczeństwa w miejscach publicznych ale i przestrzegania przepisów drogowych.

Niemniej jednak nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Samo przestrzeganie przepisów to jedno, a zachowanie zdrowego rozsądku to drugie. Sylwester, to czas kiedy Nowy Rok wita się z „hukiem”. Wiele osób z pewnością będzie korzystało z fajerwerków.
Aby sylwestrowa zabawa była bezpieczna przypominamy :

nie kupuj petard niewiadomego pochodzenia nieposiadających polskich oznaczeń i instrukcji obsługi,

zanim odpalisz petardę zapoznaj się z instrukcją obsługi,

nigdy nie kieruj petardy w stronę ludzi,

nigdy nie kieruj petardy w stronę budynków lub samochodów,

zapaloną petardę szybko odrzuć – nie trzymaj jej w dłoni,

nigdy nie stawiaj fajerwerków odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie/w instrukcji,

jeśli po zapaleniu petarda nie ziała, nie sprawdzaj z bliska co się stało, nie odpalaj jej drugi raz.

Osobom, które handlują fajerwerkami przypominamy, że sprzedaż wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim, to przestępstwo określone w Ustawie o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Tekst – sierż. Sandra Śrama, KPP Szamotuły