Koncepcja przekształcenia Wieży Ciśnień

Pierwsze miejsce w IV edycji konkursu „ReVita Wielkopolsko”, którego celem było opracowanie najciekawszej koncepcji przekształceń dla jednego z pięciu wybranych obiektów, przeznaczonych do renowacji, na obszarze województwa wielkopolskiego zajął projekt Karola Kremskiego i Macieja Piechockiego z Pracowni Projektowej Spokój.


„Wizyta we Wronkach ukazała je jako dość spokojne i senne miasto. Centrum miejscowości zdominowane jest jednak przez ruch samochodowy. Wąskie chodniki wciśnięte pomiędzy elewacje budynków a ruchliwe drogi umożliwiają przejście najwyżej jednej osoby. Dwa główne place miasta – Pl. Wolności oraz Rynek pokryte przez parkingi oraz drogi (przez Rynek przebiega droga wojewódzka), kompletnie nie spełniają swoich miastotwórczych funkcji. Sytuacja ta najprawdopodobniej nie zmieni się w najbliższej przyszłości (Wronczanie nie podchodzą zbyt optymistycznie do planów budowy obwodnicy). Dlatego też należy zapewnić mieszkańcom alternatywę.

Idealnym do tego miejscem wydaje się być otoczenie starej wieży ciśnień. Wieża zlokalizowana jest u zbiegu ulic Niepodległości i Partyzantów, w połowie drogi pomiędzy rynkiem i dworcem PKP. W jej bezpośrednim otoczeniu znajdują się ceglane zabudowania mieszkalne należące niegdyś do strażników więziennych, park, kort tenisowy oraz nieduże osiedle wielkopłytowe. Charakterystyczną cechą tego terenu jest duża ilość zieleni. Najważniejszym elementem projektu rewitalizacji – LABORATORIUM WRONKI jest adaptacja czterech kondygnacji dawnej wieży ciśnień na fab-lab. Fab-lab (ang. fabrication laboratory) jest to ogólnodostępny warsztat wyposażony w niewielkie, sterowane komputerowo narzędzia produkcyjne takie jak drukarki 3d, frezarki, wycinarki laserowe. Pozwalają one na wyprodukowanie bardzo szerokiego wachlarza przedmiotów – od czysto użytkowych (np. części zamiennych) przez własnoręcznie zaprojektowane meble i makiety po obiekty czysto artystyczne.” – czytamy na stronie www.archinea.pl.

Szerszy opis koncepcji oraz więcej zdjęć znajduje się na:http://archinea.pl/

Zdjęcie ze strony głównej pochodzi również ze strony internetowej www.archinea.pl.