Wymiana młodzieży w Zespole Szkół nr 2 im. Stanisława Konarskiego we Wronkach

Od kilku lat uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Stanisława Konarskiego we Wronkach mają możliwość uczestniczenia w wymianie młodzieży z kolegami i koleżankami z zaprzyjaźnionej szkoły OSZ für Bürowirtschaft I z Berlina.

W dniach 27.05. – 01.06. 2013 r. już po raz piąty uczniowie naszych szkół realizowali wspólny program w ramach zajęć organizowanych podczas wymiany pod hasłem: „Europa – mój dom”.
Uczniowie brali udział w licznych grach integracyjnych, mających na celu budowanie przynależności grupowej oraz ułatwienie nawiązanie kontaktów i nowych przyjaźni. Uczniowie mogli pozbyć się stereotypów i uprzedzeń. Program wymiany obfitował w różnego rodzaju aktywności.

Bardzo ciekawym elementem była gra „miasto”, w trakcie której młodzież odkrywała Wrocław. Uczniowie brali udział w ciekawych warsztatach dotyczących zagadnień europejskich; dyskutowali m.in. na temat wartości i szukali wspólnych europejskich korzeni, a także zastanawiali się nad europejską wieżą Babel, symbolizującą interkulturowość w ramach Unii Europejskiej, a także szukali odpowiedzi na pytanie, czym jest interkulturowość.

Młodzi Polacy i Niemcy uczestniczyli wspólnie w wycieczce do Kudowy Zdrój oraz przemierzyli wspólnie Błędne Skały, tworzące malowniczy labirynt położony na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych oraz zwiedzili Kaplicę Czaszek w Czermnej.

W trakcie wieczoru interkulturowego Polacy i Niemcy mieli okazję spróbować międzynarodowych potraw oraz popisać się talentem teatralno-wokalnym. Grupa z Polski zaprezentowała m.in. bajkę pt. „Grünkäppchen” o ekologicznym wilku oraz 2 uczestniczki zaśpiewały piosenki, które wzruszały do łez.


Mimo chwilami złej pogody i deszczu za oknem uczestnikom wymiany towarzyszył uśmiech i dobry humor. Uczestnicy wymiany zabrali ze sobą do domów nowe doświadczenia, przeżycia, wspomnienia i nowych przyjaciół, z którymi spotkają się już w grudniu w Berlinie podczas kolejnej wymiany.

Gorące podziękowania kierujemy w stronę Fundacji Amicis we Wronkach oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we Wronkach za życzliwość i pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

Sylwia Pogorzelczyk i Hanna Siuda