Strzały, wybuchy, żołnierze – Święto 56 Pułku Piechoty (GALERIA)

Impreza zorganizowana przez Wronieckie Stowarzyszenie Historyczne „HISTORICA”, burmistrza Miasta i Gminy Wronki, 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną oraz Wroniecki Ośrodek Kultury, zaczęła się już o 11.00. Wtedy to, w kościele p.w. św. Urszuli Ledóchowskiej odbyła się Msza Święta. Po nabożeństwie, około godziny 12.30, kolumna wojskowa przemaszerowała ulicami Wronek pod wronieckie pomniki.

O 14.00 rozpoczął się wojskowy festyn, a na nim m.in. wystawa sprzętu wojskowego. Wszyscy obecni na Olszynkach mogli obejrzeć zarówno historyczne, jak i współczesne wyposażenie wojska.
Fani jeździectwa i wszyscy, którym podobają się konie z pewnością zachwyceni byli pokazami sprawności jeźdźców w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Na zgromadzonych czekały także inne atrakcje m.in. premierowy pokaz repliki samochodu ciężarowego Fiat 621L.

O godzinie 15.00 w Amfiteatrze odbył się przegląd piosenki polskiej i wojskowej, a po nim coś, na co wszyscy czekali – Inscenizacja historyczna z 1939 roku oraz pokaz w wykonaniu żołnierzy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Potem przyszedł czas na najbardziej efektowną część programu. Najpierw zaprezentowano współczesną armię zawodową. KTO Rosomak wraz z drużyną ustawili się koło grup rekonstrukcyjnych, aby pokazać różnicę między Wojskiem Polski z roku 1939 i obecnego. Następnie zrekonstruowano potyczkę o Polską wieś toczoną gdzieś w Polsce podczas kampanii wrześniowej. Tym razem górą byli Polacy. Później żołnierze zawodowi pokazali jak wygląda patrol w Afganistanie.

Na końcu każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z żołnierzami oraz inscenizatorami. Dla tych którzy wytrzymali do końca czekała niespodzianka. Dowódca gości z 17 WBZ zezwolił na przejażdżkę po Olszynkach chętnym na pokładzie potężnego Rosomaka.