Palikot powitany przez zwolenników i przeciwników

Ponad 200 mieszkańców miasta i sąsiednich gmin pojawiło się dziś popołudniu pod ratuszem, aby uczestniczyć w spotkaniu i konferencji prasowej posła Janusza Palikota. Wśród nich znaleźli się zwolennicy i przeciwnicy samego polityka oraz kwestii próby przeprowadzenia referendum.

Tematem konferencji była inicjatywa lokalnego koła Ruchu Palikota, dotycząca zorganizowania referendum w sprawie odwołania burmistrza Mirosława Wieczora. Na spotkaniu pojawił się włodarz Wronek, który przekazał na ręce lidera partii strój, który przypomina więzienny frak z napisem na piersi „ZK Wronki”. Poseł prezentu nie przyjął. Nie przyjęła go też lokalna liderka Ruchu Palikota, dziennikarka i inicjatorka referendum Anna Wilk-Baran. Według burmistrza Wronek, „pasiak” może przydać się w przyszłości posłowi Palikotowi i inicjatorce referendum.

Cała konferencja miała bardzo chaotyczny przebieg. Z jednej strony swoje postulaty przedstawiali członkowie Ruchu Palikota z liderem partii na czele. Obok lidera stanęła Anna Wilk-Baran, inicjatorka przeprowadzenia referendum. Jej obecność wzbudziła niemałe emocje niektórych zgromadzonych. Od skazanej kilkoma prawomocnymi wyrokami dziennikarki wierzycielka Renata Jankowiak, była działaczka Samoobrony, publicznie domagała się zwrotu znacznych sum pieniędzy. Kobieta wytykała też liczbę przegranych przez dziennikarkę procesów sądowych za pomówienia i podawanie niesprawdzonych i nieprawdziwych informacji. Z Palikotem próbowali dyskutować mieszkańcy Wronek. Swoje postulaty przedstawili obrońcy Mirosława Wieczora.

Po przeciwnej stronie ulicy stanęli przeciwnicy Ruchu Palikota i samego polityka. Wywiesili transparent na biało-czerwonym płótnie z napisem: „Flaga okupiona przodków krwią i blizną, za nas oddali swe życie, Polska naszą ojczyzną”. Przypomnieli tym samym słowa polityka o bezsensowności posiadania przez kraj symboli narodowych. W kilku przytaczanych okrzykach odnieśli się do ideologii wyznawanej przez Ruch Palikota.

O referendum można poczytać więcej tutaj.