Święto Konstytucji 3 maja

Nasze miasto jak co roku uczciło w sposób niezwykle uroczysty rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Rozpoczęło się tradycyjną Mszą Świętą w kościele farnym, którą celebrował ks. proboszcz Maciej Kubiak, gdzie podczas homilii mówił o wielu kontrowersyjnych i odważnych tezach dotyczących zobowiązań wobec Ojczyzny, Matki-Polski.

Kolejnym elementem świętowania był przemarsz, w czasie którego składano kwiaty pod pomnikami pamięci żołnierzy, ofiar terroru hitlerowskiego i stalinowskiego oraz pierwszego powojennego burmistrza Wronek – Cyryla Sroczyńskiego. Licznie zebrane poczty sztandarowe, władze miasta, zespół mażoretek, orkiestra dęta, organizacje społeczne, drużyny harcerskie oraz mieszkańcy miasta przechodzili ulicami Wronek w towarzystwie gości zza granicy, z miejscowości stowarzyszonych. Była to świetna okazja do wspólnych rozmów o naszej historii, doskonała lekcja dziejów Polski i Wronek dla naszych przyjaciół.

Na początku pochodu, podczas uroczystości na wronieckim Rynku nie zabrakło przemówień, m.in. burmistrza Mirosława Wieczora. Odegrano tam też Mazurka Dąbrowskiego.

Nie można stwierdzać absolutnie, że nasza historia składa się wyłącznie z martyrologii i ubolewania nad trudnym losem Polaków. Owszem, dzieje Rzeczypospolitej były i są trudne. Zmagaliśmy się i zmagamy z wieloma trudnościami i problemami. Musimy jednak pamiętać o tych trzech kamieniach milowych, które powinny być swoistymi wykrzyknikami, które pojawiają się w chwilach zwątpienia. Bo raz zdobytą niepodległość trzeba pielęgnować i rozwijać. Nie wolno jej oddawać, ustępować. To duch obywatelskości, patriotyzmu zawsze wydźwigał nasz Naród z trudnych sytuacji, to on powinien też nas determinować do dalszej pracy, poczynając od swojego regionu, mrówczą robotą. Abyśmy swoją biernością nie zaprzepaścili dziedzictwa pierwszej Konstytucji i nie zawiedli Matki – Polski.

Surge Polonia!
Artur Lorek

Zdjęcia: OSP Wronki / Wronki.pl