III Festiwal Produktu Lokalnego

Festiwal był także doskonałą okazją na oficjalne otwarcie świetlicy wiejskiej.Została ona wyremontowana w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Z taką inicjatywą wyszła Grupa „Puszcza Notecka”.


Impreza rozpoczęła się przecięciem wstęgi otwierającej świetlicę. Wstęgę przecinali: starosta szamotulski – Paweł Kowzan, burmist Miasta i Gminy Wronki – Mirosław Wieczór, wiceprezes „Puszczy Noteckiej” – Irena Wojciechowska, posłowie – Małgorzata Jansyka i Romuald Ajchler, sołtys Wartosławia – Witold Waroś oraz przedstawicielki miejscowego koła gospodyń.

Pani wiceprezes podziękowała burmistrzowi i radzie za współpracę z Lokalną Grupą Działania. Podkreśliła też, że bez gminy projekt ten by się nie udał, a także przypomniała, iż gmina Wronki jest jednym z najaktywniejszych beneficjentów „Puszczy Noteckiej”.

Burmistrz Wronek powiedział, że pieniądze te są o tyle dobrze wydane, że angażują lokalną społeczność. Uświadomił wszystkich, że Mieszkańcy Wartosławia dają dużo z siebie, a gmina daje tylko pieniądze na materiały, oraz specjalistyczne roboty.

W czasie festiwalu wszyscy mogli spróbować potraw przygotowanych przez mieszkańców (grochówka) i przyrządzonych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich (chruściki, plendze), a także posmakować przepiórczych jaj z gospodarstwa rolnego państwa Hibner.

Nie obyło się także bez konkursów. Najwięcej emocji przysporzył konkurs bicia piany. Pierwsze miejsce zdobyła reprezentacja KGW (Katarzyna Tabatowska i Justyna Kaczmarek), drugie miejsce Rada Sołecka (Renata Kudlińska, Witold Waroś, a trzecie miejsce wywalczyli samorządowcy (Mirosław Wieczór i Piotr Bugaj).

Cała impreza zakończyła się potańcówką w wyremontowanej sali wiejskiej.

Zdjęcia: PuszczaNotecka.org