Dwaj mężczyźni uciekli z więzienia we Wronkach

– W piątek funkcjonariusze Zakładu Karnego we Wronkach stwierdzili, że dwaj skazani odbywający karę w jednostce penitencjarnej nie przebywają w wyznaczonych miejscach zatrudnienia poza terenem zakładu karnego tj. w oczyszczalni ścieków oraz Domu Kultury SW znajdujących się przy ulicy Mickiewicza. Podjęto niezwłocznie działania zmierzające do ustalenia miejsca ich pobytu. – mówi mjr Piotr Kołodziej, rzecznik ZK we Wronkach. – Wysłano grupę pościgową złożoną z funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz powiadomiono Komisariat Policji we Wronkach gdzie przekazano między innymi dane osobowe uczestników zdarzenia. Dyrektor jednostki wszczął czynności wyjaśniające mające na celu ustalenie przyczyn i okoliczności zdarzenia. – dodaje.

Obaj skazani odbywali karę w zakładzie karnym typu półotwartego. Ich zachowanie w warunkach izolacji penitencjarnej było wyróżniające, nie budziło żadnych zastrzeżeń. Byli zatrudnieni w systemie bez konwojenta na stanowiskach pracy znajdujących się poza terenem jednostki penitencjarnej. Korzystali z zezwoleń na czasowe opuszczenie jednostki z których powracali w terminie i bez uwag.

Co ciekawe jednemu z uciekinierów wyrok kończył się w lipcu 2013 natomiast drugiemu w maju 2015. Do tej pory zbiegów nie udało się złapać. Za ucieczkę z więzienia Kodeks karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia.

Marcin Pomianowski, Szamotuły NaszeMiasto