Wystawa Stanisława Babczyńskiego (GALERIA)

Na wystawie obejrzeć można prace wykonane w różnych technikach i o różnej tematyce. Stanisław Babczyński upodobał sobie szczególnie malarstwo olejne, jednakże z dużą chęcią sięga po akwarelę, pastel czy węgiel.
W tematyce jego malarstwa istotne miejsce zajmuje realistyczne przedstawienie rzeczywistości. W swoich pracach zwraca uwagę na miejsca, które pozostają wciąż perłami krajobrazu. Z realizmem oddaje rzeczywistość, nie podejmując prób jej poprawiania. Ulubionym tematem jest pejzaż wiejski odznaczający się surowością i prostotą.

Artysta jest również otwarty na „abstrakcyjne bawienie się odrealnioną figuratywnością – paranie się kompozycją i kolorem.” Innymi podejmowanymi tematami są martwe natury oraz kopie wielkich mistrzów malarstwa. Na wronieckiej wystawie zaprezentowano m.in. kopie wg Rembrandta van Rijn – „Arystoteles z popiersiem Homera” i „Jeremiasz rozpaczający nad katastrofą Jerozolimy”, oraz „Martwa natura z ostrygami” kopia wg Williama Cleascha Hedy.

Na wernisażu swojej wystawy Stanisław Babczyński podarował do zbiorów Muzeum Ziemi Wronieckiej, namalowany przez siebie obraz zatytułowany „Wspomnienie lat minionych”. Jest to kopia powstałej przed laty pracy, ukazująca widok z okna domu artysty. Widok przedstawia fragment Placu Wolności z nieistniejącą już dziś kuźnią i przylegającymi do niej zabudowaniami. Jest to już drugi obraz malarza w zbiorach muzeum.
Wystawa malarstwa i rysunku Stanisława Babczyńskiego potrwa do 6 maja br. i zakończy się uroczystym finisażem, na którym swoją obecnością zaszczyci nas sam artysta.

Zapraszamy do zwiedzania!

Daria Wajdeman-Waszyńska