Co o mieście mówią wronieckie mury…

„W PIS-DU Z PISUARAMI!”

Napisu „W PIS-DU Z PISUARAMI!” ciężko jest nie zauważyć przechodząc bądź przejeżdżając przez most. „Ozdabia” mur przy schodach prowadzących do Olszynek.
Robiąc zdjęcia do usługi Wronczanie Street View pomyślałem, że z tego miejsca widoczne jest wszystko: most, Warta, Borek na horyzoncie, Orlik, Olszynki, początek wału – Idealne miejsce na wykonanie fotografii do usługi Street View dla serwisu Wronczanie.pl Zdjęcie to jest jedną z lepszych panoram, jaką do dnia dzisiejszego wykonałem. Ale teraz, gdy oglądam gotową fotografię 360 stopni, w oczy rzuca się:

pisuar

Ten propagandowy napis widnieje w tym miejscu już od dawna, pamiętam go już z czasów, gdy chodziłem do gimnazjum.
Nie wiem jakie poglądy polityczne ma Pan Wieczór, ale przypominam, że niedługo Dni Wronek – tymi schodami przejdzie prawie każdy mieszkaniec Wronek, przyjedzie do nas również sporo osób spoza miasta. Czy powinny to ujrzeć?
A może to już jest miejsce charakterystyczne, którego nie należy ruszać? Rok temu kiedy dzwoniłem do znajomego, gdyż nie mogliśmy się znaleźć w tłumie osób, usłyszałem „czekam na ciebie koło napisu…”.
Sądzę jednak, iż warto zamalować te bezgroły. I to nie koniecznie ze względu na przesłanie, a sposób wykonania i wulgarny styl. Koszty likwidacji napisu pewnie nie są duże, a takie działanie miałoby wpływ na reputację miasta i jego mieszkańców. Nie wiem, czy to prawnie możliwe, ale przecież za murami przebywa wielu skazanych, którzy mogliby wykonać taką pracę za darmo.
We Wronkach jest więcej takich miejsc. Przykładowo (również objąłem to w Street View) skandaliczne są swastyki na transformatorach na Zamościu:

zamosc

Kiedy chłopaki napiszą sobie „WKZ”* na ścianach transformatora przy zamojskim boisku, władze od razu dają nakaz pomalowania całego transformatora. To, że transformatory ze swastykami znajdują się na wybrzeżach osiedla, nie oznacza, że nikt tędy nie chodzi – od poniedziałku do piątku mijam je, kiedy idę do szkoły.
Kończąc – apeluję do władz miasta o zlikwidowanie haniebnych napisów i symboli na wronieckich murach.

Opinią podzielił się Waldas, jeden z właścicieli portalu Wronczanie.pl.

*WKZ – Wielkie Księstwo Zamojskie, skrót używany przez młodych mieszkańców osiedla Zamość