We Wronkach będą szkolić młodych Lechitów!

Dziś odbyło się oficjalne otwarcie Akademii Lecha Poznań, z której najzdolniejsi piłkarze mają trafiać do pierwszego składu Kolejorza.

Oficjalna strona Lecha Poznań o obiekcie piszę następująco: „Fantastyczne warunki do nauki i treningu oraz najlepsi trenerzy wyróżniają Akademię wśród innych ośrodków szkoleniowych w Polsce. Dedykowany internat, najwyższej jakości boiska jak również odnowa biologiczna sprawiają, że we Wronkach powstał ośrodek, którego wychowankowie stanowić będą w przyszłości o sile pierwszej drużyny Lecha Poznań”.

Punktualnie o 13.00 ruszyła konferencja prasowa, w której wzięli udział wysoko postawieni działacze klubowi Lecha Poznań. Nie zabrakło również przedstawicieli Ministerstwa Sportu i Rekreacji, Wojewody Wielkopolskiego, władz Szamotuł oraz zarządu PZPN jak i przedstawicieli ogólnokrajowych mediów.

Na potrzeby szkoły opracowywany został nowatorski program edukacyjny dla klas sportowych, w których uczyć się będą wychowankowie Akademii. Poza tradycyjnymi zajęciami przygotowującymi do egzaminu dojrzałości, młodzi piłkarze będą mogli skorzystać z indywidualnych ścieżek nauczania. Dzięki temu będą mogli w przyszłości pozostać przy piłce, gdyż należy mieć świadomość tego, że nie każdemu z nich dane będzie zagrać w najwyższej klasie rozgrywkowej. ~Źródło

Od Akademia Lecha – Otwarcie

Następnie puszczono zebranym na pierwszym piętrze holu hotelu Olimpic film promujący klub oraz obiekt. Były między innymi ujęcia młodszej kadry w trakcie treningów na boisku, orliku czy siłowni, zażywających odnowy biologicznej, czy po prostu ujęć ze stadiony miejskiego.

Kolejnym punktem konferencji było wystąpienie Marka Śledzia – dyrektora Akademii Lecha Poznań. Przedstawił prezentację, a w niej konkretne szczegóły – między innymi ilość piłkarzy, trenerów, obiektów sportowych, konkretne cele jakie stawiają przed sobą oraz plany na nadchodzący sezon.

Pełna relacja z konferencji prasowej w nadchodzącym materiale wideo.

Od Akademia Lecha – Otwarcie

Po chwili przerwy technicznej rozpoczęła się debata na temat Akademii. Streszczając wiele tematów poruszonych w trakcie ów debaty, mówiono o historii takich przedsięwzięć. Przedstawiono także porównane Polski na tle innych krajów w zakresie bazy szkoleniowej młodych piłkarzy. Poruszono też kilka gnębiących polską ligę spraw.

Słychać narzekanie na młodych piłkarzy i o problemach przy wcielaniu ich do pierwszego składu. Czego brakuje – szybkości, techniki czy też może to usposobienie młodych piłkarzy?

12 lat pracowałem z młodzikami, nie ma na to pytanie prostej odpowiedź. Brakuje w każdym z tych aspektów po troszeczku. To nie jest tak, że trenerzy nie wpuszczają dobrze przygotowanych zawodników na boisko i nie ważne w jakiej lidze polskiej czy zagranicznej gramy. Moim zdaniem problemem jest współzawodnictwo.
Akademia to jest szkoła. Dzisiaj jest mecz i sprawdzimy czy brakuje motoryki, techniki czy szybkości gry, czy tez mentalności. Jeżeli rywalizujemy ze słabszymi, to nie dziwmy się, że wygrywamy. Jeżeli walczymy z silniejszym przeciwnikiem, to uczymy się. Może dzięki temu poziom ligi wzrośnie.
– mówi Mariusz Rumak, trener Kolejorza.

Czy problem jest to, że Liga Polska nie jest atrakcyjna dla młodych piłkarzy? Czy profesjonalizacja polskich klubów może zatrzymać młodych piłkarzy przed uciekaniem do zagranicznych klubów?

Musimy pamiętać, że pracujemy w bardzo konkurencyjnym segmencie sportu.
Dążymy do wyborów które zdecydują, że 'produkt’ pod tytułem ekstraklasa będzie bardziej atrakcyjnym produktem, aby zatrzymać młodych piłkarzy.

Czy klubom profesjonalnym opłaca się szkolić młodych piłkarzy?

Akademia to chęć stworzenia i wykorzystania pewnego potencjału istniejącego w naszych kadrach – trenerach aby miało to pozytywny wpływ na zawodników. Dla nas największym priorytetem w akademii będzie edukowanie młodych ludzi. Nie chodzi tutaj tylko o technikę gry czy nastawienie na wygrywanie meczy, ale także na edukację zawodników.

Jak to wszystko sfinansować?
Jestem przekonany że kryzysu nie powinno być w edukacji młodego pokolenia. Jeżeli tam będziemy szukać sposobu na załatanie dziury finansowej, to będzie nie dobrze.
My w WZPN (Wielkopolski Związek Piłki Nożnej – przyp. redakcji ) żyjemy ze składek lub z darowizn. Niewiele dostajemy, z porównaniem, z np. Saksona, gdzie z totalizatora sportowego, na szkolenie młodej kadry dostali 23 miliony.
PZPN powinien lobbować zmiany w szkoleniu młodych. Budżet na polską piłkę nożną zależy gównie od sukcesów polskiej reprezentacji. Jeżeli Polska się nie zakwalifikuje na np. mistrzostwa świata, PZPN nie dostanie premii, a trzeba pamiętać, że PZPN ma jeszcze inne drużyny do finansowania. Jestem zwolennikiem profesjonalnej akademii i taka akademia powinna otrzymać pomoc. Problem polega na tym, że młodym piłkarzom dajemy mniej niż od nich oczekujemy.

Czy w trakcie Pana 12 letniej kariery trenera młodzików zauważa Pan, że młody piłkarz wyrósł na dobrego sportowca? – pytanie do Mariusza Rumaka.

Jeżeli chodzi o moich piłkarzy to kilku już zagrało w piłkę na najwyższym poziomie. Jeden z zawodników był reprezentantem Polski na EURO2012. Mam nadzieję, że choć trochę przyczyniłem się do tego, że stali się dobrymi ludźmi, bo dobrymi piłkarzami na pewno – widzę to na co dzień. Trener może bardzo mocno wpłynąć na młodego człowieka.

To są oczywiście fragmenty wypowiedzi z trwającej blisko 30 minut debaty.

Po tej bardziej oficjalnej części w formie zorganizowanej grupy ruszyliśmy na pokaz infrastruktury, zaczynając od hali sportowej Szkoły na Leśnej.

Od Akademia Lecha – Otwarcie

Zahaczyliśmy również o internat szkoły, który zyskał również funkcję internatu dla podopiecznych akademii.

Od Akademia Lecha – Otwarcie

Internat przeżył istną metamorfozę, zapewniając młodym jak najlepsze warunki do trenowania oraz nauki.

Chwilę później wróciliśmy w okolice hotelu Olympic. Dokładniej mówiąc weszliśmy na murawę boiska, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie akademii, symbolicznie przecinając wstęgę.

Od Akademia Lecha – Otwarcie

O godzinie 15 rozpoczął się mecz Lecha Poznań U-19 z rówieśnikami z berlińskiej Herthy. Goście z Niemiec wygrali 2:1.