Pracowity weekend Orkiestry Dętej WOK Wronki

W ostatnią sobotę tegorocznych wakacji, z samego rana, muzycy z Wronieckiej Orkiestry Dętej udali się do Kwilcza, aby uświetnić start III Rajdu Turystycznego “Roweromaniacy na start ! Puszcza Notecka pełna przygód czeka na Ciebie !”.

Otwarcia rajdu dokonała wicewójt Kwilcza, Anna Nowicka, a muzycznie przywitała uczestników rajdu Orkiestra Dęta WOK Wronki. Następnie uczestnicy uczcili minutą ciszy rocznice wybuchu II Wojny, a orkiestra dęta zagrała hymn państwowy. Zanim uczestnicy rajdu wystartowali w trasę, wroniecka orkiestra uraczyła ich krótkim koncertem marszy.

Następnego dnia Orkiestra Dęta WOK Wronki udała się z kolei do Wrześni, aby tam stanąć w szranki festiwalowej rywalizacji orkiestr dętych. Tłumy wrześnian podziwiały przemarsz i musztrę paradną w centrum, oraz koncerty w amfiteatrze.

Zaczęło się od wymarszu z parku Dzieci Wrzesińskich o godz. 12.00. Orkiestra Dęta WOK Wronki jako pierwsza z pośród pięciu zespołów, które przyjęły zaproszenie Wrzesińskiej Orkiestry Dętej, przemaszerowała przez ul. Harcerską i Sienkiewicza na wrzesiński rynek. Za wroniecką orkiestrą maszerowały orkiestry z Rząśni, Starego Miasta, Swarzędza i Wasilkowa. Na rynku, przy udziale kilkuset widzów, odbyła się musztra paradna orkiestr. Przed zespołami przechadzali się jurorzy, którzy oceniali dobór repertuaru, brzmienie, dynamikę, interpretację utworów i ogólne wrażenie artystyczne.Urokiem, wdziękiem i nieprzeciętnymi umiejętnościami czarowały widzów i członków jury mażoretki Miraż z Orkiestry Dętej WOK Wronki.

Drugą część festiwalu, czyli koncerty na amfiteatrze, oglądała i oklaskiwała równie liczna grupa widzów, jak na rynku. Poza konkursem, gościem specjalnym VII Wrzesińskiego Festiwalu Orkiestr Dętych był Big Band Berenbostel z Garbsen.

Grand Prix festiwalu we Wrześni zdobyło Stowarzyszenie Kulturalne Orkiestra Dęta ze Swarzędza. Specjalne wyróżnienie i dyplom burmistrza Miasta i Gminy Wrześni, z rąk wiceburmistrza Wrześni, Waldemara Grześkowiaka odebrał prezes Orkiestry Dętej WOK Wronki, Jerzy Śmiłowski.
Wroniecka orkiestra dęta otrzymała również nagrodę rzeczową, klarnet, który zostanie przekazany młodym adeptom, którzy pragną kontynuować wspaniałą, muzyczną przygodę w orkiestrze dętej.

Sukces osiągnięty przez wroniecką orkiestrę we Wrześni, ma szczególne znaczenie, gdyż był ostatnim, tak ważnym sprawdzianem wronieckich muzyków przed koncertem jubileuszowym Orkiestry Dętej WOK Wronki, który odbędzie się w październiku, w Sali WOK Wronki.
Na 6 października br, z okazji jubileuszu 60 lecia swojego istnienia, wroniecka jubilatka zaprosiła do Wronek zaprzyjaźnione orkiestry, swoich byłych członków oraz sympatyków orkiestry, aby świętować swój jubileusz.
Będzie to więc niewątpliwe wielkie święto muzyki we Wronkach w wydaniu orkiestr dętych i grup tanecznych.

Jerzy Śmiłowski