Mażoretki „Miraż” Mistrzyniami Polski Zachodniej

14 kwietnia 2012r. po raz pierwszy we Wschowie zorganizowane zostały Mistrzostwa Mażoretek Polski Zachodniej. Organizatorem Mistrzostw było Stowarzyszenie Mażoretek, Cheerleaderek i Tamburmajorek Polski z Opola, Stowarzyszenie Kultury Ziemi Wschowskiej i Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie.

W zawodach wzięło udział dziesięć zespołów z województwa wielkopolskiego i lubuskiego. Do Wschowy przyjechały m.in. grupy z Wolsztyna, Osiecznej, Wschowy, Kąkolewa, Rogoźna, Grębocic, Wronek i Sierakowa oraz mini formacje z Książa Wlkp. i Rogoźna, a także reprezentujące Leszno solistki.

Dla Mażoretek „Miraż” z Wronieckiego Ośrodka Kultury była to pierwsza najważniejsza impreza w tym roku, ponieważ była to również estrada kwalifikacyjna do Mistrzostw Polski, które odbędą się 12 i 13 maja w Opolu. Mistrzostwa odbywają się według ściśle określonego międzynarodowego regulaminu IMA.

Zespół prezentował się w defiladzie paradnej na długości 100m w czasie do 3 minut. Defilada zawiera elementy techniczne pracy z pałeczką oraz postępowy krok marszowy ułożony w odpowiedniej choreografii do wybranej muzyki. Liczy się wysokie i niskie podrzucanie i chwytanie, wymiana pałeczki z obrotem o 360o koordynacja ruchów i pozycja zawodniczek, ilość upadków i pewność podczas wykonywania, pozycja końcowa-stop figura.

Po zaliczeniu defilady zespoły prezentują się w układzie scenicznym w czasie 2,30 do 3,00min. Tutaj liczy się wejście na scenę, zatrzymanie, przyjęcie pozycji wstępnej, układ konkursowy, zatrzymanie się zgodne z zakończeniem muzyki, pozycja końcowa-stop figura, odmarsz oraz wdzięk i gracja zawodniczek.

Solistki i duety prezentują swój układ sceniczny w czasie 1,15 do 1,30min. Tutaj liczy się pomysłowość i wyszkolenie techniczne. Tylko najlepsze mażoretki, z wielką osobowością i odporne na stres decydują się na występy solowe i duety. Wyrazy uznania dla wszystkich dziewczyn, które podjęły takie wyzwanie i udowodniły, że było warto.

Mażoretki „Miraż” stanęły na wysokości zadania i przywiozły z zawodów 7 medali: cztery złote, dwa srebrne i jeden brązowy oraz upragnioną Nominację na Mistrzostwa Polski. Zespół wyróżniał się gracją i wdziękiem oraz dobrym przygotowaniem technicznym. Jako formacja uzyskał najwyższe noty w defiladzie, a układ sceniczny zachwycił nie tylko sędziów, ale również licznie zgromadzoną publiczność.

Ciężka praca jaką włożyły dziewczyny w przygotowanie do zawodów została nagrodzona pucharem i Nominacją na Mistrzostwa Polski. Dziewczyny udowodniły, że marzenia się spełniają. Solistki i duety były w swych kategoriach rewelacyjne, a Marta Szablewska uzyskała Tytuł I Vice Miss Mażoretek Wschowa 2012.

Zespół jest bardzo młody jednak nie brakuje mu ambicji i zaangażowania. Dzięki pomocy rodziców i przyjaciół zespołu może się tak szybko rozwijać i zdobywać laury. Gratulacje i podziękowania dla trenerki Gabrieli Kabacińskiej oraz wszystkich, którzy przyczynili się do tak wysokiego poziomu artystycznego zespołu „Miraż”.

Kategorie i miejsca Mażoretek „Miraż” Wronieckiego Ośrodka Kultury:

Formacje: Juniorki pałeczka:
I miejsce – „Miraż” Wronki w składzie Drzewiecka Marta, Folta Jagoda, Lorek Milena, Kolanoś Wiktoria Judkowiak Klaudia, Łabojewska Kamila, Łusiewicz Daria, Olszak Marietta, Podgórska Aleksandra, Popielska Martyna, Remisz Martyna, Stoebe Julia, Wilde Julia, Szypryt Julia, Wojcieszak Zuzanna, Julia Żelazny

Solistki:

Kadetki pałeczka:
II miejsce, Natalia Szablewska
III miejsce, Oliwia Czochowska
Juniorki pałeczka:
I miejsce, Kamila Łabojewska
Seniorki pałeczka:
I miejsce, Julia Stoebe

Duety:
Juniorki pałeczka:
I miejsce, Jagoda Folta i Zuzanna Wojcieszak
Seniorki pałeczka:
II miejsce, Milena Lorek i Marietta Olszak
Seniorki duety pompony:
I miejsce, Marta Szablewska i Grażyna Zys