Pierwsze Targi Techniki Ozdabiania "Decoupage" i Ceramiki

W niedzielę, 27 listopada we Wronieckiej kawiarni „Pod Aniołami”, odbyły się pierwsze Targi Techniki Ozdabiania „Decoupage” i Ceramiki. Impreza była zwieńczeniem czterech dni przygotowań na warsztatach szkoleniowych organizowanych przez Lokalną Grupę Działania „Puszcza Notecka”.

Uczestniczki warsztatów szkoleniowych, które odbyły się również w kawiarni „Pod Aniołami”, zaprezentowały swoje prace, nad którymi spędzały niejednokrotnie po kilka ciężkich godzin. Jednak celem wydarzenia była aktywizacja społeczeństwa i cel został osiągnięty.

Lokalna Grupa Działania „Puszcza Notecka” w dniach 23-27 listopada zorganizowała właśnie „Pod Aniołami” warsztaty szkoleniowe dla 20 kobiet z owej grupy. Celem warsztatów była aktywizacja mieszkanek w kierunku rozszerzenia kompetencji i pobudzania działalności zawodowej.

Warsztaty były podzielone na część teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej Panie dowiedziały się między innymi warunki korzystania z pomocy finansowej w ramach działania Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw oraz różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej oraz Małych projektów oraz jak otworzyć własną działalność gospodarczą. Natomiast, w części praktycznej nauczono Panie malować ceramikę i na szkle. Między innymi w technice decoupage, właśnie kawiarnia „Pod Aniołami”, jest ozdobiona w takiej technice.

Decoupage — technika ozdabiania przedmiotów polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (praktycznie każda powierzchnia: drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa). Decoupage klasyczny polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany. Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika „decouper” – wycinać. Wikipedia.

Podczas trwania targów, wiceprezes stowarzyszenia Puszcza Notecka, Irena Wojciechowska podziękowała i pogratulowała wszystkim uczestniczkom warsztatów. Najserdeczniejsze podziękowania wypowiedziała pod adresem właścicielki kawiarni „Pod Aniołami” oraz przybyłemu z Chojna zespołowi chóralnemu „Chojanki”, którego członkinie również uczestniczyły w warsztatach. Zwieńczeniem warsztatów było uzyskanie przez Panie, certyfikatu ukończenia owych warsztatów.

Po zakończeniu tej części imprezy, przystąpiono do degustacji przygotowanych przez uczestniczki warsztatów pysznych potraw, w tym największą popularnością cieszyła się tradycyjna pajda chleba za smalcem lub jak kto woli ze smolcym i kiszonym ogórkiem. Konsumpcji towarzyszył występ chóralny „Chojanek” oraz 10-letnej Chojanki, która opowiedziała kilkunastominutową historię tylko i wyłącznie używając gwary wielkopolskiej.

Puszcza Notecka
Karol