Wronki + Berlin = Wymiana młodzieży we Wrocławiu

W dniach 06. – 10.06. 2011r. grupa uczniów z Zespołu szkół Nr 2 im. Stanisława Konarskiego we Wronkach spotkała się z grupą młodzieży z OSZ für Bürowirtschaft I z Berlina. Była to już kolejna wymiana młodzieży z tychże zaprzyjaźnionych szkół.

Spotkanie, w trakcie którego młodzież realizowała projekt, przebiegało pod hasłem „Europa? – nix wie hin! – Europa? – Na co czekać?!
W trakcie wymiany uczniowie mieli liczne możliwości poznania się oraz zintegrowania. Na spotkaniu zostały zawarte liczne przyjaźnie, które będą miały możliwość zacieśnienia podczas rewizyty polskiej grupy w Berlinie w październiku br.

Młodzież miała okazję uczestniczyć w ciekawych seminariach oraz warsztatach tematycznych, a także językowych. Polacy i Niemcy brali udział m.in. w warsztatach na temat kultury młodzieżowej, tożsamości oraz narodowości, oglądali wspólnie film „A na koniec przychodzą turyści” w niemieckiej wersji językowej, a także wymieniali poglądy na temat wartości w swoim życiu i wartości istotnych dla życia Europejczyków we wspólnej Europie. Kolejnymi punktami wymiany były wspólny pobyt w dyskotece oraz na koncercie w Hali Stulecia. Młodzież była również na wycieczce w Krzyżowej, gdzie zapoznała się z historią tego magicznego miejsca oraz zwiedzała Kościół Pokoju w Świdnicy.

W trakcie ostatniego wspólnego wieczoru, który przebiegał pod hasłem „Wieczór polsko – niemiecki”, młodzi Polacy i Niemcy przygotowali dla siebie liczne atrakcje. Niemcy przedstawili grupie polskiej multimedialną prezentację, przybliżającą Berlin oraz zaprezentowali pantomimę o przygodzie, która przydarzyła im się w trakcie podróży. Niemcy zaprosili również wszystkich uczestników do wspólnego śpiewu i tańca indiańskiego. Grupa Polska odegrała przed Niemcami przedstawienie „Aschenbrödel”, scenkę w restauracji oraz zaprezentowała polsko – niemiecką wersję wiersza „Lokomotywa – Lokomotive”. Młodzież bawiła się również w grę „Faraon”, która sprawiła wszystkim dużo radości.

Wymiana stworzyła uczestnikom również możliwość bliższego poznania pięknego miasta, jakim jest Wrocław. Ostatni dzień służył wypracowaniu wspólnych projektów na pobyt w Berlinie oraz ewaluacja spotkania we Wrocławiu.

Młodzież uczestnicząca w wymianie, zarówno z Wronek, jak i z Berlina wyniosła z tego spotkania wiele cennych doświadczeń oraz niezapomnianych przeżyć, nawiązały się nowe przyjaźnie oraz znajomości, zniknęły bariery komunikacyjne oraz stereotypy.

Z niecierpliwością oczekujemy kolejnego etapu wymiany, który będzie miał miejsce w październiku 2011.
Sylwia Pogorzelczyk

Wronki + Berlin = Wymiana młodzieży we Wrocławiu