Dzień Grecki w Zespole Szkół nr 2

3 marca w Zespole Szkół nr 2 we Wronkach odbył się „Dzień Grecki” organizowany przez „EUROKOŁO”, które prowadzi Pani Agnieszka Sobkowiak.
Każdego roku Klub Europejski EUROKOŁO wybiera państwo należące do Unii Europejskiej jemu poświęca Dzień Europejski przygotowując konkursy i przedstawiania z nim związane. W tym roku klubowicze zdecydowali się na Grecję.

EUROKOŁO rozpoczęło swą działalność w listopadzie 2001r. Główny cel to zdobywanie i propagowanie wiedzy o krajach europejskich oraz przygotowanie do życia w Unii Europejskiej. Prowadzi je Pani Agnieszka Sobkowiak – nauczyciel historii oraz wiedzy o społeczeństwie. W poprzednich latach organizowany był: Dzień Brytyjski, Niemiecki, Hiszpański, Włoski, Francuski i Czeski.

Dzień Grecki został rozpoczęty hymnem Unii Europejskiej, a po jego odsłuchaniu została wyświetlona prezentacja na temat najważniejszych informacji o Grecji. Prowadzeniem programu podjęła się Żaneta Kaczmarek.

Kolejną częścią był finał konkursu wiedzy o tymże państwie. Kilka tygodni przed imprezą przeprowadzony został konkurs wyłaniający zespoły, które mają największą wiedzę na temat danego państwa. Jego wynik wyłonił 3 najlepsze zespoły z klasy I LA, I TA i III LA, które przystąpiły do ostatniego etapu rozgrywek.

Pierwszą konkurencją był udział w programie „Milionerzy. Liderzy każdej z grup odpowiadali na pytania związane z kulturą oraz historią Grecji. W rolę Huberta Urbańskiego wcielił się Michał Nowicki.

Następnym zadaniem było udzielenie poprawnej odpowiedzi na pytania związanie z mitologią grecką. Po tym zadaniu członkowie EUROKOŁA zaprezentowali przedstawienie, również w klimatach bogów greckich. Każdą konkurencję poprzedzała multimedialna prezentacja lub film.

W dalszej części zespoły musiały odgadnąć, jaki to bóg. Członkowie Koła Europejskiego przedstawiali siebie przebranego za boga, a Żaneta Kaczmarek w czasie jego prezentacji przedstawiła jego krótką charakterystykę.

Później nadszedł czas na kolejny występ artystyczny. Tym razem greccy bogowie przenieśli się do czasów XXI wieku, poznając jego zwyczaje, jak np. taniec w dyskotece czy używanie nawigacji. Dowiedzieli się też, że Adam Małysz lata lepiej niż Dedal i Ikar.

Nadszedł czas na kolejną konkurencję: zostały odtwarzane piosenki, a zespoły miały pokazać palec skierowany ku górze, jeśli piosenkarz jest z pochodzenia Grekiem, lub też skierować go w dół, jeśli nie.

Przyszła pora na najbardziej wyczekiwaną część imprezy – wybory najpiękniejszej dziewczyny oraz najprzystojniejszego chłopaka. Uczniowie musieli zaprezentować się trzy razy: w stroju sportowym, greckim oraz wieczorowym. Nie ma co opisywać – fotorelacja z tej części imprezy znajduje się w galerii.

Dzień Grecki w Zespole Szkół nr 2

Po prezentacji jury wyłoniło po 3 osoby płci męskiej i żeńskiej. Oto wyniki:
Dziewczęta:
III miejsce – Krystyna Radzi z klasy III LA
II miejsce – Sandra Gałkowska z klasy III LA
I miejsce – Weronika Rożynek z klasy II LA.

Chłopcy:
III miejsce – Jacek Nowak z klasy IV TA
II miejsce – Łukasz Woźny z klasy I LA
I miejsce – Michał Jankowiak z klasy II TA

Nagrodę za najlepszy strój grecki z uczennic otrzymała Magda Kaczmarek z klasy II TA, wśród nauczycieli była to Pani Dominika Rudy.