Poradnik – Wybory Samorządowe 2010

Dla wielu młodych osób Wybory Samorządowe w 2010 roku będą ich pierwszymi wyborami.
Zauważyłem, że nie każdy wie jak głosować – postaram się wytłumaczyć kilka zagadnień:


1. Skończyłem 18 lat, ale nie złożyłem wniosku o dowód osobisty lub jest on w trakcie produkcji. Czy mogę głosować?

Głosować może każda osoba, która ukończyła 18 rok życia – jeżeli Twoja osiemnastka ma miejsce nawet 21 listopada to możesz brać udział w wyborach – ukazujesz dokument w postaci legitymacji szkolnej lub paszportu.

2. Jak głosować?
Po potwierdzeniu tożsamości i złożeniu podpisu otrzymasz 4 karty:

Karta koloru różowego – na niej wybieramy jednego spośród trzech kandydatów na Burmistrza

Karta biała – tutaj – w zależności od tego, do jakiego okręgu jesteśmy przypisani – zaznaczamy od jednego do nawet 5 kandydatów. Jeśli jesteś z okręgu nr 1, 2 lub 6 – możesz zaznaczyć więcej niż jednego kandydata. Na dole tego newsa przedstawiamy granice tych okręgów.

Kolejne dwie karty to karta żółta – wybory do Rady Powiatu oraz karta niebieska – wybory do Sejmiku Wojewódzkiego. Wybieramy tam jednego kandydata z jednej tylko listy kandydatów.

Aby głos był ważny – zaznaczamy w kratce X z lewej strony, obok nazwiska kandydata.

3. Mój głos nie ma znaczenia, więc nie idę na wybory.
Odsyłam do artykułu, który ukazał się 12 listopada na Portalu Wirtualnej Polski.
Od siebie mogę dodać jedynie to, że nasze miasto do największych nie należy – analizując głosowanie, które miało miejsce 4 lata temu w naszej gminie – niektórym kandydatom zabrakło kilku głosów, by dostać się do Rady Miasta. Liczy się więc zatem każdy głos.

Okręgi głosowania, gdzie zaznaczamy więcej niż jednego kandydata do Rady MiG:
Okręg nr 1 – zaznaczamy do 5 nazwisk
Wronki: Ulice: al. Wyzwolenia, Azaliowa, Brzoskwiniowa, Chrobrego, Czereśniowa, Dr. I. Zimniaka, Dworcowa, Działkowa, Garncarska, Górna, Graniczna, Jabłoniowa, Jaśminowa, Kameliowa, Klasztorna, Kościelna, Kościuszki, Kręta, Krótka, Kwiatowa, Lipowa, Miodowa, Morelowa, Niepodległości, Nowa, Nowowiejska, Orzechowa, Os. Mieszka I , Os. Staszica, Partyzantów, Piękna, Pl. Wolności, Podgórna, Polna, Powstańców Wlkp., Poznańska, Radosna, Ratuszowa, Różana, Rynek, Rzeczna, Sadowa, Sierakowska, Spokojna, Szkolna, Szpitalna, Towarowa, Ukośna, Waniliowa, Warzywna, Wiatraczna, Wiosenna, Wiśniowa, Wodna, Wspólna, Zaułek, Zwycięzców

Okręg nr 2 – zaznaczamy do 4 nazwisk
Wronki: Ulice: Brzozowa, Bukowa, Cienista, Dębowa, Gajowa, Grabowa, Jana Pawła II, Jaworowa, Klonowa, Leśna, Łąkowa, Łowiecka, Mickiewicza, Myśliwska, Nadbrzeżna, Nadwarciańska, Ogrodowa, Os. Borek, Os. Słowackiego, Os. Słowiańskie, Piaskowa, Pogodna, Przesmyk, Rolna, Rzecińska, Słoneczna, Sosnowa, Świerkowa, Topolowa, Wierzbowa, Zacisze

Okręg nr 6 – zaznaczamy do 2 nazwisk
Sołectwa: Biezdrowo, Głuchowo, Kłodzisko, Lubowo, Pakawie, Pożarowo, Wartosław, Wróblewo