Akcje przeprowadzone przez OSP Wronki

W dniu 2 października 2010 roku, wieczorem Policja, trzy zastępy OSP Wronki, OSP Piotrowo, OSP Obrzycko, OSP Słopanowo, JRG PSP Szamotuły poszukiwały zaginionego grzybiarza w lasach, w okolicy Piotrowa. Poszukiwania zakończyły się sukcesem o godzinie 21, kiedy to zaginionego grzybiarza, z wiaderkiem pełnym grzybów, znaleźli przy drodze w Klempiczu strażacy z OSP Wronki dh Tomasz Pospieszny i dh Artur Patulski. Zaginiony to 16-letni mieszkaniec Poznania.

W dniu 8 października 2010 roku, o godz. 19.00, dyżurny PSK Szamotuły przyjął zgłoszenie o pożarze w DPS Chojno, natychmiast na miejsce zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Chojno, OSP Jasionna, OSP Rzecin, cztery zastępy OSP Wronki, JRG PSP Szamotuły. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu OSP Chojno, zastano zadymiony pokój mieszkalny na parterze budynku, z którego personel DPS ewakuował już dwóch mieszkańców, ewakuowano pozostałych mieszkańców tego budynku – łącznie 16 osób. Na miejsce zdarzenia dojechały dwa zastępy OSP Wronki, pozostałe jednostki zostały zawrócone z drogi do bazy, ze względu na niewielki charakter zdarzenia. Działania straży pożarnej polegały zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przewietrzeniu pomieszczeń, sprawdzeniu całego budynku, przy pomocy miernika wielogazowego, czy nie ma zagrożenia życia dla ludzi. Spaleniu uległ obrus na stole, opaleniu uległ sam stół znajdujący się w pokoju. Jeden z mieszkańców pokoju, w którym miał miejsce pożar, z podejrzeniem podtrucia tlenkiem węgla, został przewieziony przez Pogotowie Ratunkowe do szpitala w Szamotułach. Pożar został wykryty przez czujkę dymu zainstalowaną w pokoju mieszkalnym, co spowodowało załączenie alarmu akustycznego w całym budynku, przez centralkę alarmu pożarowego.

W dniu 11 października 2010 roku, o godz. 18.55, dyżurny PSK Szamotuły przyjął zgłoszenie o wypadku na drodze Biezdrowo – Pożarowo, natychmiast na miejsce zdarzenia zadysponował dwa zastępy OSP Wronki, Policję i dwie karetki Pogotowia Ratunkowego (jedna z Szamotuł druga z Pniew, karetka z Wronek była w tym czasie w drodze z pacjentem do szpitala, w Szamotułach). Na miejsce zdarzenia pierwsze przybyły dwa zastępy OSP Wronki, na miejscu zastano po wypadku ciągnik rolniczy marki URSUS C-360 z przyczepą jednoosiową, w tył której uderzył samochód osobowy marki Opel Corsa, obok ciągnika leżał jego kierowca, był przytomny, były zachowane funkcje życiowe. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pomocy przedmedycznej poszkodowanemu kierowcy ciągnika – podano tlen, monitorowano funkcje życiowe między innymi przy pomocy pulsoksymetru, zaopatrzono ranę nogi, po przybyciu na miejsce zdarzenia karetki Pogotowia Ratunkowego z Szamotuł przekazano go służbie medycznej karetki. Kierowca samochodu osobowego z podejrzeniem złamania obojczyka został przekazany zespołowi karetki, która przyjechała z Pniew. Osoby poszkodowane zostały przewiezione do szpitala w Szamotułach, przez karetki Pogotowia Ratunkowego. Dalsze działania straży pożarnej polegały na odłączeniu akumulatora w samochodzie osobowym i neutralizacji rozlanego, w wyniku wypadku, oleju silnikowego z samochodu osobowego, kierowaniu ruchem drogowym, pomocy w usunięciu samochodu osobowego na lawetę. Poszkodowany kierowca ciągnika, mieszkaniec Karolewa – Naczelnik OSP Lubowo, zmarł w szpitalu, w Szamotułach. Przyczyny wypadku ustala Policja.