"Igraszki z diabłem" w ramach TKCH

We wtorek 25 maja w sali koncertowo-kinowej odbyło się przedstawienie sztuki „Igraszki z diabłem”. Spektakl odbył się w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Grali aktorzy ze Szkolnego Koła Teatralnego „Odgrywane Kapsle”.

Nasz redaktor w przerwie podczas relacjonowania powodzi:

Gdy to piszę spektakl prawdopodobnie jeszcze trwa. Miałem okazję w przerwie między zajmowaniem się sprawą powodzi, zostać wpuszczonym na salę, godzinę przed inscenizacją. Porozmawiałem z Panią Iloną Fudali, która bardzo ceni i chwali osoby, z którymi pracuje. Mówiła, że gdy jest zabawa to grupa się bawi, a gdy przychodzi czas, gdzie trzeba się zmobilizować, to dają z siebie, 100%, a nawet 110. Czasem jednak trzeba było zmobilizować słownie, ale efektem końcowym jest wspaniale zainscenizowana sztuka, z bardzo dobrą choreografią i grą, sztuka przy której najbardziej wymagający będą się dobrze bawili i wyjdą z sali z uśmiechem na twarzy. Panuje bardzo miła i przyjemna atmosfera.Trafiłem na czas relaksu przed występem, aktorzy powoli zaczynali się przebierać, nie czuło się tego że za chwilę sala wypełni się po brzegi gośćmi i od nich będzie zależało jak sztuka wyjdzie. Totalny luz, wszystko obrazują zdjęcia, które zrobiłem. Pożegnałem się oraz życzyłem Pani Ilonie Fudali, udanej sztuki i ruszyłem dalej.
– Karol Grajewski (tekst pisany we wtorek)

Relacja organizatorów:

Kolejną odsłoną trwającego we Wronkach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej był wtorkowy (25 V 2010) spektakl czeskiego dramaturga Jana Drda pt. Igraszki z diabłem. Wykonała go grupa teatralna Odgrywane kapsle, która działa od 2000 roku przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1 we Wronkach. Jej opiekunem jest polonistka, p. Ilona Fudali. Przez dziesięć lat działalności grypy przewinęło się w jej składzie wielu młodych ludzi, a do dorobku grupy należą tak znane sztuki jak Rewizor Gogola, Pigmalion Shawa czy Sprawiedliwość za milion… na podstawie Wizyty starszej pani Durrenmata.

Igraszki z diabłem są jedną z propozycji ukazania walki dobra ze złem, ubraną, mimo swej powagi i dramaturgii, w szatę humoru. Młodzież wystawiając tę sztukę chciała pokazać publiczności, że warto być dobrym i pielęgnować szlachetne cnoty, ponieważ wtedy na pewno dobry Bóg będzie nam błogosławił i miał nas w swojej opiece.
Przed przedstawieniem, w holu sali koncertowo- kinowej, miała miejsce wystawa fotograficzna Szkice autorstwa Czesława Piaseckiego. Autor chciał przez nią pokazać swój sposób patrzenia na świat, a także ukazać piękno, jakie można uchwycić w fotografii.
Grupie teatralnej i panu Czesławowi serdecznie dziękujemy za umilenie nam wtorkowego wieczoru, a wszystkich odwiedzających naszą stronę zapraszamy do uczestnictwa w Tygodniu Kultur Chrześcijańskiej, który trwa do najbliższej niedzieli.

Justyn Berus OFM
Źródło: http://www.franciszkanie.net/