Dzień Strażaka

4 maja strażacy w całej Polsce – także we Wronkach – obchodzili swoje święto. Wczorajsze wydarzenia i uroczystości śledził redaktor serwisu Wronczanie.pl, który tematyką straży pożarnej interesuje się od dawna. Przygotowaliśmy dla Was relację, fotografie i materiały wideo.

4 maja – Polska – Dzień Strażaka, Dzień Hutnika, Dzień Kominiarza, Dzień Garncarza i Dzień Piekarza. W naszym mieście najgłośniej obchodzone święto tych pierwszych. Jak co roku, na placu manewrowym i ze względu na brak wystarczającego miejsca koło niego, zjechały się wozy strażackie wraz ze bohaterami wczorajszego święta strażakami. W tym dniu nie zabrakło nikogo. Na początku nie małe rozczarowanie, że nie będzie capstrzyku ulicami Wronek tylko przejazd alarmowo na Borek, ale nie będę tego komentował, bo pójdzie parę nie miłych słów.

Godzina 19.00 wszyscy już oczekują aż naczelnik OSP Wronki asp. Stefan Kaszkowiak da sygnał do odjazdu na uroczystą mszę do Parafii p.w. św. Urszuli Ledóchowskiej, mija kilka minut i poszedł taki rozkaz, pośpiesznie strażacy, a także osoby towarzyszące wpakowali się do swych wozów. Mnie przypadł zaszczyt jechania w zamykającym sznur wozów starym dobrym „Jelonkiem”… no prawie, bo za nami jechał jeszcze nasz podnośnik. Ruszyliśmy, kolega siedzący przede mną (pozdrawiam) kręcił film, który można oglądać pod tym newsem, ja sam zaś skupiłem się na robieniu zdjęć z wozu. Jedziemy w kierunku Borku, robiąc pod drodze trochę hałasu, a jeszcze chwilę przed wyjazdem posiadałem informacje, że nawet na sygnałach dźwiękowych nie będziemy mogli jechać, tylko na świetlnych, czemu? A tego już nie będę pisał, bo nie wiem czy to jest prawdą. W drodze na Borek mijaliśmy ludzi, na których twarzach malował się uśmiech i zadowolenie, machali do nas rękoma, my nie pozostawaliśmy dłużni. I dlatego w tym dniu odbywał się tradycyjny capstrzyk, aby ludzie mogli wyjść przed domy, oderwać się od zajęć, zobaczyć kto i czym chroni mieszkańców MiG Wronki przed ogniem czy innymi miejscowymi zagrożeniami, mieliby okazję takim gestem podziękować druhom za ich trud i wysiłek w tym jakże odpowiedzialnym zawodzie, ale jak to powiedział mi wczoraj mój znajomy: „Zmienił się burmistrz, zmieniły się zasady”. Cieszyliśmy się tym co mamy.

Dojechaliśmy już, na miejscu byli druhowie z OSP Jasionna, którzy nie uczestniczyli w wspólnym przejeździe. Przed kościołem zaczęły ustawiać się poczty sztandarowe, a przed nimi druhowie z OSP Chojno wnieśli drewnianą figurkę naszego patrona św. Floriana. Mszę w intencji strażaków, poprowadził ks. proboszcz Marian Binek w asyście kapelana druhów z MiG Wronki ks. kanonika Pawła Pawlickiego. Po mszy wskoczyliśmy z powrotem do wozów i udaliśmy się w drogę powrotną do budynku OSP Wronki, oczywiście alarmowo, znów widzieliśmy uśmiech na twarzach mieszkańców Wronek, którzy kiwając nam dziękowali za to co robimy.

Już jesteś przed strażnicą, jeszcze trochę manewrowania na placu, żeby upchnąć jak najwięcej wozów i żeby w razie wezwania mieć czystą drogę do wyjazdu. Jednak tego roku Dzień Strażaka był spokojny, bez wezwania. Dla porównania przypomnę wam 4 maja 2007 pamiętny był to Dzień Strażaka, bowiem tuż przed rozpoczęciem mszy św. w Wartosławiu, prawie wszystkie jednostki dostały wezwanie do pożaru pałacu w Oporowie. Przeczytać możecie Państwo o tym tutaj (link)., jak zjedziecie na dół. lub możecie obejrzeć zdjęcia, pod tym adresem. (link)

Po powrocie do bazy, odbył się apel, podczas którego odznaczono, druhów z MiG Wronki, kogo i jakie odznaczenia otrzymali napiszę, gdy ich nazwiska pojawią się na stronie internetowej OSP Wronki, także podczas apelu głos zabrali burmistrz MiG Pan Mirosław Wieczór oraz przewodniczący Rady Miasta MiG Wronki Pan Ryszard Firlet. Którzy podziękowali druhom za ich pracę i wysiłek, przypomnieli że to trudny i odpowiedzialny zawód, podziękowali rodzinom strażaków, za siłę i wsparcie oraz za nerwy i strach podczas każdej akcji. Po apelu przyszedł czas na najprzyjemniejszą część programu, wspólny posiłek w garażu OSP Wronki, jedzenie dla nikogo nie zabrakło. Potem ja już się udałem ku memu domowi, dalsza część uroczystości mnie już nie dotyczyła, za młody jestem, ale w przyszłym roku będę miał okazję być wraz z Siostrami i Braćmi, już jako pełnoprawny strażak, dlaczego mnie to nie dotyczyło, już sobie sami drodzy czytelnicy odpowiedzcie…

Chciałbym w imieniu całej redakcji jak i ze pewne wszystkich czytelników portalu Wronczanie.pl, życzyć Wam Druhowie wszystkiego najlepszego, dołączamy się do słów burmistrza, Pana Mirosława Wieczora, aby wyjazdów było tyle samów co powrotów. Serdecznie dzięki dla Druhów z OSP Wronki, OSP Amica, OSP Chojno, OSP Ćmachowo, OSP Jasionna, OSP Kłodzisko, OSP Lubowo, OSP Marianowo, OSP Rzecin, OSP Samołęż, OSP Wartosław i OSP Wróblewo.

Zapraszam do przejrzenia filmów oraz zdjęć.

Pozdrawiam – Kari Grajek

Fotogaleria:

Wideo: