Wróblewo – wieś sołecka położona na lewym brzegu Ostrorogi przy lokalnej drodze do Kwilcza i Ostroroga. W Sołectwie, w skład którego wchodzi, oprócz Wróblewa, Łucjanowo, mieszka 413 osób (dane na koniec roku 2010).
Pierwsza wzmianka o Wróblewie pochodzi z 1387 roku, kiedy wymienione zostaje nazwisko Mrakota z Wróblewa. Hrabia Józef Kwilecki wybudował – obecnie nieistniejący – pałac, a w 1855 roku postawił ośmioboczną neogotycką kaplicę oraz otworzył i wyposażył szkołę, funkcjonującą do dzisiaj.
Istniejący do dnia dzisiejszego pałac powstał 1864 roku dla wnuka hrabiego – Zbigniewa Węgiersko-Kwileckiego, żonatego z Izabelą z Bnińskich. Budowla, według projektu architekta Stanisława Hebanowskiego to eklektyczny piętrowy pałac, mocno klasycyzujący z domieszką stylu renesansowego. Urozmaiceniem bryły jest kwadratowa wieża. W pobliżu pałacu usytuowana jest neogotycka kaplica, a przed dnią dwie postacie świętych w stylu barokowym.
W drugiej połowie lat 30. XX wieku majątek we Wróblewie dzierżawił Jan Turno, który urządził tam galerię obrazów i zbiorów archeologicznych.
W czasie wojny we Wróblewie funkcjonował areszt policyjny. Po wojnie majątek wróblewski został upaństwowiony.
Obok pałacu znajdują się czworaki i trzy bloki wybudowane za czasów PGR-ów.
W centrum wsi, przy stadionie Klubu Sportowego „Czarni” Wróblewo, w roku 2002 wybudowana została nowa świetlica wiejska, pełniąca funkcję sali wiejskiej i zaplecza dla klubu.
Zabytkami na terenie Wróblewa są: szkoła z początku XX wieku, zespół dworski składający sie z pałacu i kaplicy pw. św. Stanisława Biskupa, przed którą usytuowane są figury św. Wawrzyńca i Matki Boskiej Niepokalanej, funowane przez Franciszka i Teresę Kwileckich (z 1785 r.).
Obiektem chronionym jest również zespół folwarczny – dom mieszkalny i obory z końca XIX w., spichlerz, stajnia, wozownia, stodoła, gorzelnia, kuźnia i budynki mieszkalne.
Za parkiem przy drodze stoi figura św. Jana Nepomucena, odrestaurowana w 2004 roku. Na cokole ozdobionym wieńcami laurowymi, widoczna jest data 1785 i informacja o fundatorze – Franciszku Antonim Kwileckim.
Sołtysem Wróblewa na kadencję 2011-2015 wybrany został Przemysław Biedziak.
Radę Sołecką tworzą:
– Wioletta Lebiedzińska,
– Justyna Smolarkiewicz.