Organizacje » Towarzystwo Miłośników Ziemi Wronieckiej

tmzw

towarzyszenie istnieje od 1974 roku i jest znaczącą organizacją pozarządową w życiu społeczności gminy Wronki. W roku 2014 obchodzimy jubileusz 40-lecia swojej działalności. To spory czas, gdy patrzymy przez pryzmat pracy społecznej, ale niewiele, gdy za punkt odniesienia przyjmiemy jubileusz 735-lecia naszego miasta. Towarzystwo zaczynało swoją działalność od zera, ale z ludźmi obdarzonymi dużym zapałem i prawdziwą miłością do swojej małej Ojczyzny.

Każdy z nas pochodzi z różnych środowisk, ma inną osobowość, inne doświadczenia życiowe i dorobek zawodowy. Różne mamy poglądy, umiejętności, zalety i wady… Ale nie ważne jest to co nas dzieli, znacznie ważniejsze jest to co nas łączy. Kroczyliśmy po ciernistej drodze aby zgromadzić setki eksponatów i powołać do życia muzeum, aby wydać pierwszą monografię Wronek, autorstwa Czesława Grota i przez blisko 15 lat informować na szpaltach „Wronieckich Spraw” o wydarzeniach i społecznych problemach w gminie a także zapisywać historię ziemi wronieckiej i jej mieszkańców.

Członkowie TMZW licznie uczestniczą w obchodach świąt państwowych i w imprezach kulturalnych a ich obecność podkreśla poczet sztandarowy z charakterystycznym vexillum.
Jesteśmy inicjatorami imprez masowych, od biegów ulicznych i wyścigów rowerowych zaczynając, a na obchodach 90-lecia Powstania Wielkopolskiego oraz sympatycznym festynie ze zwierzakami kończąc.

TMZW dało wielokrotnie przykład jak przezwyciężać marazm i wyzwalać inicjatywy. Ciągle zapisuje białe plamy historii Wronek, wydając kolejne publikacje.
Towarzystwo, to organizacja skupiająca przede wszystkim tych, którzy pokochali to miasto, którzy potrafią je zmieniać z myślą o następnych pokoleniach i chcą mu służyć, choć nie zawsze przychodzi im to łatwo. Jednak zdeterminowani na ogół osiągają wyznaczone cele.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.