Nowy Jork słynie z wieżowców; najwyższym z nich jest mierzący imponujące 541 metrów 1 World Trade Center górujący nad Dolnym Manhattanem. Poznaj historię tego budynku – dowiedz się kiedy powstał, dlaczego, a także czym były poprzednie wieżowce WTC, a zatem bliźniacze wieże Twin Towers, o których słyszał cały świat.
1 World Trade Center niemal od razu rzuca się w oczy każdemu, kto patrzy na panoramę Manhattanu od strony dolnej jego części. Budynek ten wyróżnia się nie tylko wysokością (numer jeden wśród wieżowców w całym Nowym Jorku!), ale i majestatyczną, nowoczesną bryłą, za którą stoją najlepsi projektanci na całym świecie.
Dlaczego powstał 1 World Trade Center?
Zadaniem nowego wieżowca od początku było godne zastąpienie dwóch bliźniaczych wież (Twin Towers), które stały niemal w tym samym miejscu od lat 70 XX wieku do początku tego stulecia. Zadanie miał o tyle utrudnione, że jego poprzedniczki bardzo szybko wpisały się w krajobraz miasta jakim jest Nowy Jork, stając się wielkim symbolem miasta i dołączając tym samym do tak ikonicznych miejsc jak Statua Wolności czy Central Park.
Przede wszystkim jednak rolą 1 World Trade Center było wypełnienie również symbolicznej luki po zburzonych przez terrorystów wieżach WTC – tak, aby w sercu Dolnego Manhattanu nie świeciła dłużej przejmująca pustka, jaka nastała w tym miejscu 11 września 2001 roku… A tym samym pokazanie, że USA nigdy się nie poddają i nawet takie uderzenie w samo serce amerykańskiego ducha nie jest w stanie go złamać, bo zawsze odbuduje się silniejsze (nowa wieża jest wyższa o około 15 metrów od poprzedniej).
Obie swoje misje 1 World Trade Center wykonał z powodzeniem i już dziś można powiedzieć, że ten wieżowiec dołączył do elitarnego (ale i bardzo licznego) grona symboli miasta Nowy Jork, a także w godny sposób zastępuje Twin Towers w panoramie Manhattanu (mimo, że to przecież pojedynczy budynek, a musiał zastąpić aż dwa – i to tak charakterystyczne).
Szczegóły konstrukcji i budowy 1 World Trade Center
Do prac nad nową wieżą WTC (zwaną początkowo Wieżą Wolności) przystąpiono w cztery i pół roku po 11 września 2001 roku, a zakończono jest na początku roku 2014. Zaangażowani byli najlepsi architekci na świecie – z pochodzącym z Polski słynnym Danielem Libeskindem na czele.
Budynek posiada łącznie aż 105 pięter, które wypełnia przede wszystkim przestrzeń o zastosowaniu biurowym. Również i w tym względzie nowe WTC stanowi zatem bezpośrednią kontynuację zastosowań poprzedniego. Jednocześnie budynek ma oczywiście znacząco podwyższone normy bezpieczeństwa, które daleko wykraczają poza te wymagane przez nowojorskie przepisy. Wszystko po to aby po traumatycznych doświadczeniach z początku wieku, tego typu straszne sytuacje już nigdy się nie powtórzyły.
Taras widokowy w 1 World Trade Center
Dla turystów najistotniejszą częścią 1 WTC jest to, co czeka na nich na najwyższych kondygnacjach wieżowca. Mieści się tam bowiem taras widokowy, który znajduje się na piętrach 100-102. Dojeżdża się do niego windami, które pokonują różnice wysokości z ziemią w zaledwie 47 sekund. Sama podróż windą jest więc w przypadku 1 World Trade Center sporą atrakcją i doznaniem.
Co ciekawe, panoramiczne piętra stanowiące tarasy widokowe powstały dokładnie na wysokości, którą osiągały zburzone wieże. W ten sposób turysta może obserwować mniej więcej taką samą panoramę, jaka była dostępna z tamtych budynków. Co ciekawe jednak nowe WTC nie powstało dokładnie w miejscy Twin Towers, ale tuż obok. Faktyczne miejsce, gdzie stały wieże zaznaczone jest przez dwa symboliczne stawiki z wyrytymi nazwiskami ofiar.
Co stało się 11 września 2001?
Warto na koniec przybliżyć, co konkretnie stało się takiego, że 1 World Trade Center w ogóle musiał powstać i zastąpić poprzednie, bliźniacze wieże WTC. Otóż dwa wieżowce WTC istniały w tym miejscu od lat 70 XX wieku i stanowiły symbol gospodarczego, wolnorynkowej twarzy Nowego Jorku i Ameryki (tuż obok mieści się wszak słynna giełda Wall Street).
Początek XXI wieku przyniósł niestety niezwykle tragiczne zdarzenie – 11 września 2001 roku, członkowie islamistycznej organizacji terrorystycznej Al-Kaida uprowadzili dwa samoloty pasażerskie w trakcie lotu i wbili się nimi w obie wieże. Te wstrząsające wydarzenia – dzięki przekazom telewizyjnym – śledził na żywo cały świat.
Wkrótce po uderzeniu konstrukcja budynków uległa zniszczeniu w takim stopniu, że zawaliły się one, przypieczętowując los znajdujących się w środku osób i próbujących je ratować strażaków. Ostatecznie w tych potwornych wydarzeniach śmierć poniosło około 3 tysiące ludzi. Odpowiedzią USA było wywołanie wojny w Afganistanie.
„Jak tanio zwiedzić Nowy Jork? 4 i 7 dniowy przewodnik”
Wizyta w Nowym Jorku nie może się obyć bez choćby zobaczenia z ziemi budynku 1 World Trade Center. To nowy symbol i nowa ikona Big Apple. Co jeszcze warto zobaczyć w mieście, które nigdy nie zasypia?
Z podpowiedzią przychodzi przewodnik po Nowym Jorku „Jak tanio zwiedzić Nowy Jork? 4 i 7 dniowy przewodnik”, który nie tylko informuje o największych atrakcjach miasta, ale też stawia na praktyczne przygotowanie do tego typu wyprawy. Turysta znajdzie tu adresy najtańszych noclegów, najlepszych restauracji oraz wskazówki przejazdów pomiędzy najważniejszymi miejscami w NYC. Dzięki lekturze przewodnika jeszcze w Polsce poczujemy się, jakbyśmy spacerowali ulicami Manhattanu i na miejscu już nic złego nie będzie w stanie nas zaskoczyć.