Srebrna fala na rynku pracy to zjawisko, które wciąż otacza krąg nieporozumień i błędnych przekonań. W Polsce, gdzie społeczeństwo starzeje się w szybkim tempie, obserwujemy wzrost populacji osób w wieku 50 plus. Według najnowszych danych GUS przedstawionych w raporcie OLX Srebrne Talenty, w kraju odsetek tej grupy wiekowej systematycznie rośnie i wkrótce ma osiągnąć 40 procent. Niegdysiejsza piramida wiekowa zmienia swój kształt, a mediana wieku Polaków obecnie wynosi 42 lata.
W obliczu tych zmian, na rynku pracy pojawia się wiele mitów dotyczących zatrudniania osób powyżej pięćdziesiątego roku życia, nazywanych czasem „silversami”. Przedstawiamy trzy najczęściej powtarzane, które nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości.
Pracownicy w wieku 50+: kwestie zdrowotne
Pierwszy z nich dotyczy zdrowia pracowników 50 plus. Utrzymuje się przekonanie, że osoby starsze są częściej chore i spędzają więcej czasu na zwolnieniach lekarskich. Jednak postęp medyczny i farmaceutyczny przyczynił się do znacznego wydłużenia średniej długości życia i poprawy stanu zdrowia ludzi. Z badań wynika, że pracownicy w wieku 50 plus rzadziej niż ich młodsi koledzy korzystają z chorobowego. Częsta nieobecność w pracy wynika bardziej z zadowolenia lub niezadowolenia z niej, niż z wieku.
Czy zatrudnianie osób w wieku 50+ rzeczywiście jest ryzykowne?
Kolejny mit dotyczy ryzyka związanego z zatrudnianiem osób starszych, sugerując, że pracownicy ci częściej zmieniają miejsca pracy, co wiąże się z kosztami rekrutacji i szkolenia nowych osób. Tymczasem badania pokazują, że z wiekiem pracownicy rzadziej decydują się na zmianę pracodawcy. Pracodawcy zatrudniający osoby powyżej 50. roku życia mogą zatem liczyć na mniejszą rotację, a co za tym idzie, na oszczędności wynikające z utrzymania stabilnej kadry.
Internet a umiejętności osób starszych
Ostatni z mitów wiąże się z obecnością osób starszych w internecie. Panuje przekonanie, że seniorzy są wykluczeni cyfrowo. Jednakże osoby w wieku 50 plus są obecnie najszybciej rosnącą grupą użytkowników internetu. W Polsce i na świecie obserwuje się wzrost ich aktywności online, w tym korzystanie z bankowości elektronicznej i zakupów przez internet. Pokolenie, które doświadczyło transformacji ustrojowej, chętnie korzysta z nowoczesnych technologii.
Warto zatem odrzucić stereotypy dotyczące seniorów i przestać stygmatyzować tę dynamicznie rozwijającą się grupę wiekową. Współcześni seniorzy są aktywni zawodowo i cyfrowo, co stanowi cenny kapitał dla pracodawców. Piotr Chwiedziewicz z OLX Praca podkreśla, że młody wiek nie jest równoznaczny z posiadaniem umiejętności cyfrowych i nawet młodsze osoby mogą mieć trudności z opanowaniem bardziej skomplikowanych programów komputerowych.
Zatrudnienie pracowników starszych: porady ekspertów
O tym, jak powinien przebiegać proces rekrutacyjny w przypadku osób starszych, wypowiedzieli się eksperci firmy CleverStaff – lidera na rynku produktów do rekrutacji i branży HR (rekruterom i managerom polecamy zapoznać się z ofertą firmy dokładniej). Otóż pierwsze, co doradzają fachowcy, to rezygnacja z jakichkolwiek uprzedzeń związanych z wiekiem.
Już publikując ogłoszenia o naborze do pracy, należy je tworzyć w sposób niedyskryminujący pod względem wieku potencjalnych kandydatów. Warto więc unikać sformułowań sugerujących, że szukane są tylko „młode talenty” lub „nowe pokolenia”. Zamiast tego warto podkreślić, że firma stawia na różnorodność i doświadczenie. W przypadku wywiadów rekrutacyjnych z kandydatami w wieku starszym, powinno się je prowadzić w taki sposób, by czuli się komfortowo. Można tu posłużyć się na przykład pytaniami odnoszącymi się do bogatego doświadczenia zawodowego i życiowego danej osoby.
Jeśli pracownik starszy rzeczywiście zostanie zatrudniony, warto go włączyć do pracy w zespole zróżnicowanym wiekowo. Takie rozwiązanie przyniesie nowe perspektywy i pomoże w budowaniu środowiska pracy, w którym każdy będzie czuł się doceniony.
Zrozumienie i docenienie potencjału pracowników 50 plus ma kluczowe znaczenie dla budowania efektywnych i różnorodnych zespołów w miejscu pracy. To podejście pozwala na pełne wykorzystanie doświadczenia i umiejętności starszych pracowników, co przekłada się na wzrost produktywności i innowacyjności w firmach.
Najpopularniejszy portal informacyjny we Wronkach. Moje Wronki w jednym miejscu. Informacje z Miasta i Gminy Wronki. Codziennie nasz serwis jest odwiedzany przez tysiące osób z Wronek, Szamotuł, Sierakowa, Lubasza, Ostroroga, Wielenia, Obrzycka.