Jak najprościej monitorować swoje osiągi sportowe?

Pomiar tętna, tempa, dystansu to obecnie coraz powszechniej stosowana praktyka. Czemu może służyć zbieranie takich danych oraz czym mierzyć swoje parametry i wyniki?

Co daje monitorowanie aktywności sportowej?

Każdy, kto podejmuje się aktywności fizycznej, ma jakiś cel. Dla jednego będzie nim zrzucenie kilku zbędnych kilogramów, dla innego budowanie masy, poprawa kondycji, eliminacja bóli mięśni i stawów czy po prostu zachowanie dobrego zdrowia oraz sprawności. Niezależnie od pobudek, z pewnością zależy Ci na tym, by Twoje treningi były maksymalnie efektywne.

Active young couple running a race competition in nature.

Dzięki ogólnodostępnej dziś możliwości monitorowania parametrów i dokładnej obserwacji reakcji własnego organizmu, masz szansę stopniowo poprawiać swoje osiągnięcia, by skrócić czas do osiągnięcia założonego celu. Umiejąc zapanować nad oddechem czy tętnem, możesz zwiększyć wydolność płuc, wydłużyć dystans przebieżki, marszu, trasy przejechanej na rowerze itp. Niekiedy wystarczy tylko spowolnić na chwilę, wyrównać oddech, obniżyć tętno, by nie poddać się i dobrnąć do wyznaczonej sobie mety lub przesunąć ją odrobinę do przodu.

Urządzenia do pomiaru aktywności fizycznej i ich możliwości

Kiedyś takie analizy reakcji organizmu przeprowadzali wyłącznie trenerzy sportowców na poziomie zaawansowanym. Obecnie każdy może to zrobić, jeśli zaopatrzy się w odpowiednie, powszechnie dostępne narzędzia. Do wyboru mamy rozmaite opaski na nadgarstek lub zegarki, które pozwalają zmierzyć:

  • kroki,
  • przebyty dystans,
  • tętno,
  • liczbę spalonych kalorii,
  • prędkość,
  • temperaturę ciała,
  • ciśnienie krwi.

Producenci stale prześcigają się w pomysłach i wychodzą z coraz to nowszymi udogodnieniami. Dobre zegarki łączą się przez Bluetooth z telefonem lub komputerem, umożliwiając prowadzenie elektronicznego dziennika aktywności oraz zdrowego trybu życia. Niektóre zegarki mogą kontrolować aktywność ruchową w nocy, oceniając efektywność snu. Dobrze, jeśli urządzenie monitorujące potrafi zasygnalizować użytkownikowi, że jego parametry w trakcie treningu zostały zbyt mocno przekroczone.

Jeśli chcesz kupić solidne narzędzie do pomiaru swoich aktywności i kluczowych parametrów, poszukaj wśród zegarków renomowanej marki Polar, dostępnych w sklepach Decathlon.pl na stronie: https://www.decathlon.pl/sporty/bieganie/zegarki-polar. Dostaniesz tu naprawdę dobry, niezawodny sprzęt przystosowany do wstrząsów, odporny na zarysowania, niekiedy również wodę, a przy tym dający bardzo precyzyjne wyniki.

Zapisywanie i analiza swoich wyników sportowych

Pamiętaj, że samo wykonywanie pomiarów do niczego nie prowadzi. Aby faktycznie poprawić swoje osiągnięcia sportowe, należy je zapisywać i analizować. Możesz do tego celu wykorzystać dostępne za darmo w sieci aplikacje i programy przeznaczone konkretnie dla osób trenujących wybraną przez Ciebie dyscyplinę.

Już sam fakt notowania wyników pozwoli Ci obserwować postępy, co będzie świetną motywacją do kontynuowania treningów, zwiększania ich intensywności i wprowadzania innych zmian w swoim trybie życia.

Obserwując na bieżąco, jak Twój organizm reaguje na poszczególne ćwiczenia, tempo, obciążenie, możesz odpowiednio dostosować swój trening, by osiągnąć założony cel, a przy tym się nie przeforsować.