Wszystko co musisz wiedzieć o ostrodze piętowej

Ostrogi piętowe to powszechny problem zdrowotny, który dotyka wiele osób na całym świecie. Ta uciążliwa dolegliwość może znacząco wpłynąć na codzienne życie, prowadząc do bólu, a także ograniczenia ruchomości stopy. W tym artykule przyjrzymy się im bliżej. Dowiedz się więcej o objawach i głównych przyczynach powstania tej dolegliwości. Sprawdź, jakie metody diagnozy są stosowane, aby potwierdzić obecność ostrogi piętowej, oraz jakie skuteczne metody leczenia są dostępne, aby przynieść ulgę osobom cierpiącym na ten problem.

  1. Ostrogi piętowe – co to?
  2. Jakie są objawy ostrogi pięty?
  3. Leczenie ostrogi piętowej

Ostrogi piętowe – co to?

Ostrogi piętowe jest to schorzenie układu mięśniowo-szkieletowego, które charakteryzuje się występowaniem ostrych, kolczastych wyrostków kostnych na kości piętowej (podeszwowej części pięty) lub w jej okolicach. To właśnie te wyrostki kostne nazywane są ,,ostrogami piętowymi”. Powstają one w wyniku nadmiernego obciążania i mikrouszkodzeń więzadeł oraz ścięgien, które łączą się z piętą.

Jakie są objawy ostrogi pięty?

Wystąpienia ostrogi piętowej zazwyczaj doskwierają nam w momencie zapalenia rozcięgna podeszwowego czy przyczepu rozcięgna podeszwowego. Dolegliwości bólowe to główny objaw ostrogi. Jak rozpoznać ostrogę piętową? Ostroga piętowa przyczyny:

  • Ból pięty – to najczęstszy objaw ostrogi. Jest on ostry, kłujący w okolicach pięty. Nasila się przy pierwszych krokach po przebudzeniu lub po dłuższym okresie siedzenia.
  • Ból po aktywności fizycznej – wielu pacjentów zauważa zaostrzenia bólu po intensywnej aktywności fizycznej, zwłaszcza po dłuższym chodzeniu lub bieganiu.
  • Ból promieniujący – ból może promieniować w stronę łuku stopy lub na wewnętrzną stronę pięty.
  • Ograniczenie ruchomości – pacjenci często odczuwają dyskomfort i ograniczenie ruchomości stopy.
  • Stwardnienia i guzy – w niektórych przypadkach możemy wyczuwać stwardnienie tkanek lub guza kości piętowej.
  • Pieczenie i drętwienie – częstym objawem jest również uczucie pieczenia lub drętwienia w okolicy pięty.

Najpopularniejszym objawem choroby z pewnością jest ból towarzyszący w okolicach pięty, w którym toczy się proces zapalny w początkowym stadium.

Leczenie ostrogi piętowej

Ostroga piętowa to schorzenie, które można leczyć. Do leczenia ostrogi niezwykle ważna jest determinacja. Leczenie ostróg piętowych może obejmować leczenie zachowawcze, dlatego warto unikać nadmiernego obciążania stopy i pozwolić jej na regenerację. Oprócz tego, możemy stosować kompresy z lodem, które zmniejszą ból i obrzęk. Warto pamiętać, że regularne rozciąganie ścięgna podeszwowego może pomóc w złagodzeniu objawów. Ćwiczenia rozciągające łydki, ścięgna Achillesa i mięśnie łydek są szczególnie pomocne. Rehabilitacja ostrogi piętowej z pewnością ukoi ból.

Należy pamiętać o prawidłowym wyborze obuwia. Odpowiednie wsparcie powinien mieć łuk podłużny stopy. Obuwie powinny mieć miękką wyściółkę, aby zmniejszyć nacisk na piętę. Unikaj butów na płaskiej podeszwie, a także butów na wysokim obcasie. Źle dobrane obuwie w trakcie chodzenia mogą pogłębić chorobę.

Niesterydowe leki przeciwzapalne również mogą okazać się pomocne. Bóle pięty mogą być uciążliwe, dlatego warto leczyć w ten sposób stan zapalny.

2023-10-18