Zarobki freelancera. Ile zarabia programista?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile zarabiają programiści? Jak wygląda typowa ścieżka kariery programisty i gdzie można zdobywać doświadczenie w tej branży? Które polskie miasto oferuje programistom najwyższe wynagrodzenie? Wszystkie odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Ścieżka kariery: studia i kwalifikacje

Programista to osoba, która zajmuje się tworzeniem aplikacji i programów komputerowych w różnych językach programowania, takich jak C++ czy Python. W Polsce nazwy takie jak developer, koder lub programista aplikacji są używane na określenie tej profesji. W języku angielskim używa się różnych określeń, na przykład software engineer lub web developer, aby bardziej precyzyjnie opisać specjalizację programisty. W Polsce nie ma takiego szczegółowego podziału specjalizacji programistycznych, jak w krajach Europy Zachodniej czy Ameryce Północnej.

Jaki kierunek należy studiować i jak zdobyć kwalifikacje?

Zawód programisty nie podlega regulacjom, co oznacza, że nie istnieją konkretne przepisy ograniczające możliwość pracy w tej dziedzinie osobom bez formalnego wykształcenia związanego z informatyką. W większości przypadków pracodawcy oczekują od kandydatów posiadania co najmniej licencjatu lub wyższego stopnia naukowego. Preferowane kierunki studiów to: informatyka, mechatronika, matematyka czy telekomunikacja.

Jest również możliwość pracy jako programista dla osób, które ukończyły studia w innym kierunku, ale zdobyły niezbędne umiejętności poprzez samokształcenie. Szczególnie dotyczy to osób, które mają doświadczenie związane z informatyką, na przykład absolwentów technikum informatycznego, którzy posiadają podstawową wiedzę o pracy programisty. Dzięki podejmowanym dalszym decyzjom, mogą oni studiować inne dziedziny i nadal wykonywać obowiązki programisty, wykorzystując zdobyte umiejętności.

W polskim prawie nie ma konkretnych wymagań kwalifikacyjnych dla tego zawodu, które umożliwiałyby jego wykonywanie. Jednak istnieje wiele dodatkowych czynników, które ułatwiają zdobycie doświadczenia i zatrudnienie w tej dziedzinie. Są to przede wszystkim ukończone kursy, zdobyte certyfikaty oraz ukończone szkolenia z zakresu informatyki. Cenne mogą być również certyfikaty językowe, które potwierdzają zaawansowaną znajomość języków obcych.

Gdzie zdobyć doświadczenie?

Aby zdobyć pierwsze doświadczenie w zawodzie, kandydat może skorzystać z bezpłatnych praktyk lub płatnych staży. Warto rozważyć pomoc w wyborze odpowiedniej formy zdobywania kompetencji, która może być dostępna w szkole technicznej lub na uczelni wyższej.

Jeśli chodzi o płatne staże, przyszły programista może poprosić o wsparcie Urzędu Pracy w znalezieniu odpowiedniej organizacji, która oferuje tego rodzaju doświadczenie. Chociaż indywidualne umiejętności są przydatne w pracy programisty, szczególnie przy bardziej skomplikowanych projektach, zazwyczaj programista pracuje w zespole. Dlatego warto, aby firmy, które organizują praktyki lub staże, umożliwiały pracę zarówno samodzielną, jak i zespołową.

Jakie są perspektywy dalszego zatrudnienia?

Rozwój technologii prowadzi do konieczności ciągłego kształcenia się, co jest istotne dla programistów, jeśli chodzi o pewność zatrudnienia. Osoba pracująca w tej branży musi być gotowa do ciągłego doskonalenia swoich umiejętności, w tym nauki obsługi nowych narzędzi, języków programowania i oprogramowania komputerowego.

Programista może wybierać spośród kilku trybów pracy, takich jak freelancer lub pracownik etatowy. Programista freelanser realizuje projekty na zlecenie klientów (musi najpierw sam zdobyć klientów). W przypadku pracy jako freelancer, specjalista ma dwie opcje: może prowadzić własną działalność gospodarczą lub realizować zadania na podstawie umów zlecenia i umów o dzieło.

Na początku kariery, programista zazwyczaj zaczyna jako junior-specialist , a z czasem może awansować na stanowisko programisty lub nawet na seniora.

Pracownik może również poszerzać swoją wiedzę w konkretnych specjalizacjach. Po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia i kompetencji, programista może przejść do projektowania systemów lub objąć stanowiska kierownicze.

Teraz przejdźmy do kluczowego pytania: ile zarabia programista?

Zarobki: ile zarabia programista?

Wynagrodzenie programisty zależy od wielu czynników. Dla młodszego specjalisty średnie zarobki wynoszą około 4800 złotych brutto. Natomiast programista-senior może spodziewać się pensji średnio trzy razy wyższej. Osoby z dużym doświadczeniem mają medianę zarobków w okolicach 12500 złotych brutto. Więcej pieniędzy zarabiają programiści zatrudnieni w dużych korporacjach, które mają siedziby w największych miastach.

W przypadku umów o pracę programiści mogą również oczekiwać atrakcyjnych pakietów świadczeń pracowniczych.

Najczęściej oferowane dodatki to :

 • prywatna opieka medyczna (66% pracodawców),
 • dofinansowanie do karnetów na zajęcia sportowe (53%),
 • finansowanie szkoleń (27%) 
 • możliwość korzystania ze służbowego telefonu do celów prywatnych (27%).

Programista umowa o pracę w firmie

Osoba, która zdecyduje się zostać programistą na umowę o pracę, na początku może spodziewać się zarobków w wysokości około 3500 złotych netto miesięcznie. Jednak po zdobyciu doświadczenia i awansie, pensja znacznie się zwiększa.

Średnie miesięczne wynagrodzenie netto dla doświadczonego programisty zatrudnionego na etat wynosi około 8900 złotych. Należy jednak pamiętać, że przekracza to drugi próg podatkowy, co oznacza, że faktyczna pensja będzie nieco niższa. W okresie od stycznia do sierpnia wyniesie 8904 złote, we wrześniu 7509 złotych, a od października do grudnia 7270 złotych.

Umowa o pracę dla programisty jest najbardziej stabilną formą zatrudnienia. Pracownik otrzymuje wiele gwarancji, korzyści i praw, takich jak urlop, zwolnienie chorobowe czy emerytura. Niewątpliwą wadą takiej formy współpracy jest konieczność pracy dla jednego pracodawcy oraz ograniczona możliwość wpływu na przydzielane zadania.

Ile zarabia programista freelancer: umowy zlecenia i umowy o dzieło

Specjalista-freelancer wykonuje projekty dla swoich klientów. Jego dochody głównie zależą od liczby zleceń, które otrzymuje. Pracownik samodzielnie planuje swoje godziny pracy, miejsce wykonywania obowiązków oraz używane narzędzia. Coraz większy nacisk kładzie się na pracę zdalną jako preferowany sposób wykonywania obowiązków. Praca programisty nie zawsze wymaga konieczności przebywania w biurze firmy, dlatego coraz więcej osób wykonuje swoje zadania zdalnie. Freelancerzy pracujący na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło najczęściej działają indywidualnie, rzadziej współpracują z większym zespołem osób.

Aby ułatwić pracę programistyczną freelancerów, istnieje narzędzie do zarządzania projektami i własną pracą, które zapewnia Firmbee. Możesz sprawdzić je tutaj: https://firmbee.com/pl/branze/it

Programista freelancer na własnej działalności (B2B)

Dla programistów, którzy preferują niezależność, istnieje alternatywna możliwość współpracy na zasadach B2B. W ramach tego rozwiązania, programista zakłada własną firmę i podejmuje spersonalizowane projekty dla innych przedsiębiorstw. Taka opcja jest idealna dla osób, które pragną zachować niezależność, jednocześnie budując profesjonalny wizerunek swojej marki.

Zalety i wady takiego rozwiązania

Jednym z niekwestionowanych atutów takiej formy pracy jest możliwość skorzystania z różnych ulg podatkowych. Dodatkowo, przedsiębiorca ma szansę odliczenia podatku od zakupu niezbędnych materiałów i narzędzi związanych z wykonywaną pracą. Dla programisty taka forma pracy oznacza większą niezależność i pozwala na profesjonalne świadczenie usług. Niestety, istnieją też pewne wady związane z taką współpracą na zasadach B2B. Przenosi ona na programistę odpowiedzialność za rozliczanie podatków, prowadzenie księgowości oraz opłacanie składek.

Możliwości pozyskania środków na rozpoczęcie działalności

W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, programista ma szansę pozyskać dodatkowe środki finansowe na rozwinięcie swojej działalności. Ta możliwość dotyczy również osób bezrobotnych, ponieważ mogą otrzymać dofinansowanie z Urzędu Pracy jeszcze przed założeniem firmy. Innym sposobem na zdobycie dodatkowych funduszy są fundusze europejskie, które można wykorzystać na wyposażenie biura lub zakup potrzebnego sprzętu informatycznego.

Dla każdego freelancerowego programisty niezwykle ważne jest korzystanie z profesjonalnej księgowości. Możesz sprawdzić usługi księgowe dedykowane dla programistów, oferowane przez firmę Ifirma, pod adresem: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-dla-programistow

Średnie zarobki programisty w dużych ośrodkach miejskich w Polsce

W celu określenia średnich zarobków programistów w wybranych polskich miastach, uwzględnia się pewne kryteria. Oto niektóre z nich:

 1. Posiadanie dwuletniego doświadczenia w pracy zawodowej jako starszy programista.
 2. Ukończenie studiów na poziomie wyższym drugiego stopnia.
 3. Wykazywanie ponadprzeciętnych umiejętności technicznych, interpersonalnych oraz komunikacyjnych.
 4. Praca w dużym mieście, w renomowanej firmie.
 5. Znajomość co najmniej dwóch języków obcych.
 6.  Specjalizacja w dwóch konkretnych językach programowania.
 7. Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.

To są ważne kryteria, które pomagają oszacować średnie zarobki programistów w różnych miastach w Polsce.

Zarobki programisty w Warszawie

W Warszawie, będącej stolicą Polski, doświadczony programista ma możliwość osiągnięcia przeciętnego wynagrodzenia w wysokości około 9300 złotych netto.

Zarobki programisty w Krakowie

W Krakowie, największym mieście Małopolski, doświadczeni programiści mogą liczyć na wynagrodzenie na poziomie około 8900 złotych netto.

Zarobki programisty w Łodzi

W Łodzi, jeśli jesteś programistą pracującym na stanowisku senior-specialist, możesz oczekiwać pensji w wysokości około 8500 złotych.

Zarobki programisty we Wrocławiu

Wrocławskich programistów cechuje wysoka specjalizacja w dziedzinie programowania, a ich umiejętności są bardzo poszukiwane na rynku. Pracując w tym mieście, mają możliwość osiągnięcia atrakcyjnych zarobków. Średnia pensja netto dla programistów we Wrocławiu wynosi około 8600 złotych.

Zarobki programisty w Poznaniu

W Poznaniu, programiści z dużym doświadczeniem na stanowisku programisty seniora mają możliwość zarobienia około 8700 złotych netto.