Co się stanie, jeśli nie zarejestrujesz samochodu w starostwie w Szamotułach?

Udało Ci się znaleźć samochód w dobrym stanie i atrakcyjnej cenie? W wielu poradnikach można znaleźć informacje, że po zakupie pojazdu trzeba go przerejestrować na swoje dane w wydziale komunikacji w swoim starostwie. Nie masz jednak na to czasu i zastanawiasz się, co Ci grozi za niezmienienie informacji w dowodzie rejestracyjnym? Wiele zależy od tego, skąd pochodzi samochód. Dowiedz się więcej.

Po zakupie auta nowego właściciela czeka wiele formalności. Trzeba uregulować odpowiedni podatek, a także zawrzeć umowę na ubezpieczenie OC. Czasami niezbędne jest także wykonanie przeglądu technicznego. Dopiero po dopełnieniu tych obowiązków można udać się do urzędu.

Co grozi za brak rejestracji?

Kupujesz samochód używany, który ma polski dowód rejestracyjny? Jeśli nie zarejestrujesz takiego auta w swoim urzędzie… nie ma żadnych konsekwencji. Kara jest nakładana tylko na osoby, które nie zgłoszą nabycia pojazdu staroście. Urząd ma prawo nałożyć na Ciebie karę w wysokości od 200 do 1 000 zł.

Taki sam wydatek poniosą osoby, które sprowadziły samochód z innego państwa UE i nie zarejestrowały go w Polsce w ciągu 30 dni. Więcej informacji na ten temat znajdziesz np. na stronie: https://rankomat.pl/samochod/kara-za-nieprzerejestrowanie-samochodu.

Czy trzeba rejestrować samochód?

Każdy, kto kupi nowy samochód, ma obowiązek zgłosić ten fakt staroście. Ponadto musi zarejestrować pojazd na swoje nazwisko. Według przepisów prawa jest na to 30 dni od dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży. A zatem w przeciągu miesiąca należy zgłosić się do wydziału komunikacji w starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu i dokonać zmiany w dowodzie rejestracyjnym.

Ten termin dotyczy zarówno aut kupowanych w Polsce, jak i tych sprowadzanych z zagranicy. Natomiast jeśli zamierzasz zostać właścicielem nowego samochodu z krajowego salonu, musisz go zarejestrować jeszcze przed opuszczeniem siedziby sprzedawcy.

Z uwagi na brak kary wiele osób tylko zgłasza nabycie pojazdu. Jeśli auto ma polskie tablice rejestracyjne, można nadal nim jeździć. Wystarczy tylko pamiętać o zakupie ubezpieczenia OC i wykonywaniu przeglądu każdego roku.

Co więcej, nieprzerejestrowany samochód można sprzedać! Wystarczy tylko przedstawić nabywcy oryginał umowy kupna-sprzedaży.

Jak zgłosić zakup auta bez rejestracji?

O zakupie samochodu można zawiadomić urząd osobiście, przez stronę internetową gov.pl albo aplikację mObywatel. W tym celu wystarczy wypełnić specjalny formularz, w którym trzeba wpisać:

  • markę, typ i model pojazdu,
  • numer identyfikacyjny auta, czyli VIN,
  • dotychczasowy numer rejestracyjny,
  • dane zbywcy,
  • datę zakupu auta.

Do wniosku dołącza się skan dokumentu, który potwierdza nabycie samochodu — może to być zdjęcie umowy kupna-sprzedaży lub darowizny. Na koniec należy wybrać urząd, do którego wysyłasz zgłoszenie i podpisać dokument elektronicznie lub certyfikatem kwalifikowanym. Potwierdzenie dopełnienia formalności otrzymasz na swoją skrzynkę GOV.

Za nieprzerejestrowanie samochodu na polskich tablicach nic Ci nie grozi. Pamiętaj tylko, żeby zgłosić staroście zakup pojazdu. Tyle wystarczy, aby uniknąć kary pieniężnej!