Wysyłka paczki z InPost

Wysyłka paczki kurierem od dawna stanowi podstawę działalności e-commerce, aczkolwiek obecnie trzeba jej definicję traktować dość szeroko, bo najtańsze przesyłki kurierskie to te dostarczane do Paczkomatów® i wysyłka paczek do urządzeń InPost w ostatnich latach stała się najpopularniejszym sposobem doręczenia przesyłki ze sklepu internetowego.

Natomiast jeśli chodzi o ofertę dla klientów indywidualnych to do niedawna większość z nich wciąż wolała nadawać przesyłki na poczcie. Tu jednak również InPost stał się sprawcą fundamentalnej zmiany: według badań Kantar Polska z kwietnia 2021 roku respondenci najczęściej nadają przesyłki w Paczkomatach®. Urząd pocztowy znalazł się na drugim miejscu, ale z wynikiem o 25 punktów procentowych mniejszym, a nadanie przesyłki bezpośrednio u kuriera wciąż na trzecim. Za sukcesem InPost stoi przede wszystkim stale rosnąca liczba dostępnych każdego dnia przez całą dobę Paczkomatów® (w całym kraju jest ich już ponad szesnaście tysięcy, a u nas we Wronkach – dziewięć), ale także przejrzysty cennik i łatwa wysyłka paczek bez zbędnych formalności, a w okresie pandemii także bezpieczeństwo związane z brakiem kontaktu z ludźmi. To jak zamówić kuriera do Paczkomatu®? Sprawdź w dalszej części artykułu lub na stronie operatora: https://inpost.pl/wysylam.

Tania paczka na smartfona

Najtańszy kurier z e-commerce to, jak już wspomniano, ten co dostarcza przesyłki do Paczkomatu® i większość klientów sklepów internetowych wybiera właśnie tą formę wysyłki. Jeżeli jesteś jednym z nich, to zapewne masz już w telefonie aplikację InPost Mobile, która ułatwia śledzenie i odbiór przesyłki z Paczkomatu® oraz korzystanie z innych usług InPost. W aplikacji znajdziesz również usługę Szybkie Nadania, umożliwiającą nadanie paczki z Paczkomatu®. Sprawdź jak to działa: nadawaj przesyłki wygodnie korzystając z aplikacji: po prostu wybierz ikonę Nadaj u dołu ekranu głównego i wypełnij formularz na kolejnych ekranach. Na początek trzeba określić główne opcje wysyłki: zamów kuriera (czyli doręczenie pod wskazany adres) lub skorzystaj z dostawy do Paczkomatu®. Większość firm kurierskich wycenia swoje usługi zależnie od wagi przesyłki, jednak specyfika nadawania w Paczkomacie® wymusza na InPost nieco inne, wygodniejsze rozwiązanie: za przesyłkę zapłacisz zależnie od gabarytu. Tych jest to wyboru trzy, różnią się od siebie tylko wysokością i odpowiadając trzem różnym skrytkom Paczkomatu®, więc jeśli ktoś widział z bliska urządzenie, to bez trudu oceni do której skrytki zmieści paczkę. To bardzo przyjazne rozwiązanie. Na kolejnym ekranie można wpisać dane odbiorcy: imię, nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. Dane te możesz również pobrać z książki kontaktów w telefonie. Na następnym ekranie nadawca podaje swoje dane, tym razem tylko nazwę i e-mail, bo numery telefonów są przypisane do kont klientów. Tu również można poprosić o wystawienie faktury za przesyłkę, wypełniając odpowiedni formularz lub wczytując dane zapisane wcześniej w aplikacji. Na tym ekranie wybieramy też jak chcemy zapłacić za przesyłkę – BLIKiem, kartą płatniczą, szybkim przelewem online, lub przez Google Pay. Na koniec trzeba zaakceptować warunki świadczenia usługi i zapłacić wybraną metodą. No i to w zasadzie tyle – usługa zakupiona, zostało zabrać paczkę do Paczkomatu®. W opisie przesyłki w aplikacji znajduje się kod QR, po zeskanowaniu którego otworzy się skrytka urządzenia. Wystarczy włożyć paczkę do skrytki i zamknąć drzwiczki. I gotowe, przesyłka nadana. Przesyłkami z Paczkomatu® zajmą się teraz pracownicy InPost i z dużym prawdopodobieństwem już następnego dnia paczki zostaną przekazane kurierowi, który dostarczy je do odbiorcy lub wskazanego Paczkomatu®. Sprawdź w aplikacji jak przebiega podróż twojej paczki.

Tani kurier online

Wysyłka paczki kurierem jest też możliwa bez aplikacji, za pośrednictwem serwisu Szybkie Nadania online. Sprawdź jak to działa: wejdź na stronę serwisu, wypełnij formularz, zapłać, wydrukuj etykietę i zanieś paczkę do Paczkomatu®. No właśnie, nadanie paczek za pośrednictwem serwisu wymaga niestety wydrukowania etykiety nadawczej i naklejenia jej na paczkę. Nie można więc nadawać paczek spontanicznie i w biegu, jak w aplikacji. Za to jest to dobre rozwiązanie jeżeli chcesz powierzyć nadanie przesyłek innej osobie, bo można dać komuś paczki z naklejonymi etykietami i jedyne co musi zrobić, to zanieść je do Paczkomatu®, zeskanować kody z etykiet i wsadzić paczki do skrytek. I gotowe – przesyłki nadane. Samo przygotowanie przesyłki do nadania wygląda niemal identycznie jak w aplikacji, z tym że cały formularz mieści się na jednej stronie internetowej. Są tu do wyboru te same metody doręczenia przesyłki (doręczenie przez kuriera na wskazany adres i przesyłka do Paczkomatu®), te same trzy gabaryty i te same metody płatności (BLIK, karta, przelew). Także wymagane dane nadającego i adresata są te same: nazwa, telefon, e-mail, adres dla kuriera jeśli jest potrzebny. Z prawej strony ekranu jest cały czas widoczne okienko podsumowujące wszystkie parametry przesyłki i wynikającą z nich cenę. Po zapłaceniu za usługę otrzymasz etykietę nadawczą w formacie pdf. Wydrukuj ją w dogodnej chwili i naklej na paczkę. No i to tyle, paczka gotowa do wysłania. Teraz już tylko trzeba ją zanieść do Paczkomatu®.

Jeżeli potrzebne ci są dodatkowe opcje związane z przesyłkami, sprawdź Managera Paczek InPost. Tu możesz na przykład wygenerować wiele przesyłek na raz czy zamówić kuriera, który odbierze je od ciebie (co jest darmowe dla pięciu lub więcej przesyłek). Sprawdź, który z serwisów InPost jest dla ciebie odpowiedni i nadawaj przesyłki tak jak ci pasuje. Wysyłka paczek jeszcze nigdy nie była tak prosta.