Niesamowita przygoda – wizyta Holendrów we Wronkach

Wim Spruit oraz Jongerenraad Heemskerk odwiedzili Wronki. Celem wizyty gości z zaprzyjaźnionego miasta partnerskiego była promocja książki o 40 latach współpracy pomiędzy Wronkami a Beverwijk, odsłonięcie tablicy na Skwerku Beverwijk przed Wronieckim Ośrodkiem Kultury oraz przekazanie symbolicznej pałeczki współpracy młodemu pokoleniu.

W piątek 20 maja we wronieckiej bibliotece odbyła się promocja książki Wima Spruita, który opisał w niej 40 lat współpracy pomiędzy Wronkami a Beverwijk (1980-2020). Książka zawiera mnóstwo zdjęć oraz opisów ewolucji współpracy, która zaczynała się od pomocy humanitarnej, a z czasem przerodziła się w prawdziwą przyjaźń.

Uczczeniem tego partnerstwa stało się nadanie nazwy terenu, znajdującego się przed Wronieckim Ośrodkiem Kultury. W sobotnie południe (21.05) Wim Spruit symbolicznie odsłonił tablicę z nazwą skwerku – Skwerek Beverwijk. W trakcie uroczystości nie zabrakło pięknych przemówień, wspomnień i chwil wzruszeń. Na sam koniec przekazano symboliczną pałeczkę w sztafecie młodemu pokoleniu, na którym od teraz spoczywa odpowiedzialność za współpracę międzynarodową.

Młodzieżowa Rada Gminy Wronki kontynuuje współpracę z Jongerenraad Heemskerk nieprzerwanie od momentu podpisania woli współpracy w 2019 roku. Od tego czasu wroniecka młodzież miała okazję być w Holandii już kilkukrotnie, a wspólna chęć poszerzania horyzontów i międzynarodowych przyjaźni zaprowadziła ich już do kolejnego miasta partnerskiego, tym razem litewskiego Landwarowa.

Pierwszego dnia wizyty we Wronkach radni juniorzy pokazali swoim zagranicznym przyjaciołom stolicę Wielkopolski. Mieli okazję zobaczyć trykające się koziołki, uroki Starego Rynku w Poznaniu oraz sprawdzili, dlaczego to właśnie pyry są tak słynne w naszym regionie. Na koniec dnia zobaczyli showroom Amica oraz stadion Kolejorza.

Drugi dzień radni spędzili we Wronkach, gdzie mieli przyjemność zobaczyć, jak działa szkolnictwo w Polsce w trakcie wizyty w Szkole na Leśnej. Następnie podziwiali Wronki z perspektywy najwyższego budynku w naszym mieście – magazynu wysokiego składowania Amica. Obiad przygotowali w trakcie warsztatów lepienia pierogów w świetlicy na Osiedlu Zamość. Następnie udali się do wronieckiej biblioteki na promocję książki Wima Spruita.

Ostatniego dnia wizyty Holendrzy zwiedzili Wronki zza muru, czyli Zakład Karny. Później przyszedł czas na najważniejszy moment dla młodzieży w trakcie całej tej wizyty. Podczas uroczystego nadania imienia Skwerku Beverwijk przekazano radnym pałeczkę w sztafecie pokoleń. Od tego momentu to właśnie na młodzieży będzie spoczywała odpowiedzialność za współpracę międzynarodową i nawiązywanie przyjacielskich relacji za granicą. W ramach świętowania wszyscy udali się na uroczysty obiad do Hotelu Wartosław. Na sam koniec dnia wszyscy wzięli udział w Nocy Muzeów i wspólnej integracji w Hotelu Olympic.

« z 74 »

Moja przygoda z dziennikarstwem rozpoczęła się całkiem niedawno, stale się uczę, rozwijam skrzydła i poszerzam horyzonty. Aktywnie uczestniczę w lokalnych inicjatywach i wydarzeniach, które przynoszą mi dużo radości. Nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych, każde wyzwanie jest wartościową lekcją.

2022-05-22