Wronki – perspektywy na rynku pracy

Wronki to duży ośrodek przemysłowy i handlowo-usługowy, leżący w województwie z rekordowo niską stopą bezrobocia. Perspektywy pracy dla mieszkańców Wronek i okolic są naprawdę szerokie. Co warto wiedzieć o sytuacji na rynku pracy w mieście? W jakich zawodach brakuje pracowników? Jak ułatwić sobie szukanie zatrudnienia i gdzie można znaleźć dobre oferty? 

Praca Wronki – zawody deficytowe i nadwyżkowe

Kto może mieć trudności ze znalezieniem zatrudnienia, a na kogo czekają liczne oferty pracy? Wronki to największe miasto w powiecie szamotulskim, który leży na północny zachód od Poznania. Jak wspomniano na wstępie, rozwija się jako ośrodek przemysłu. Do największych pracodawców w mieście należą producenci AGD z zagranicznym kapitałem – generują ok. 7 tysięcy miejsc zatrudnienia. Sporo jest też firm handlowych i usługowych – budowlanych, transportowych i innych. Jakich pracowników szukają lokalni pracodawcy? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy, śledząc aktualne ogłoszenia na portalu z ofertami pracy, np. na stronie https://www.praca.pl/wronki.

Warto też zajrzeć do badania Barometr zawodów. Eksperci pokazują w nim ogólne trendy na rynku pracy i na podstawie danych z PUP prognozują zapotrzebowanie na pracowników we wszystkich powiatach i województwach w Polsce. Zgodnie z Barometrem na 2022 r. w największym deficycie kandydatów do pracy (chętnych podjąć zatrudnienie i spełniających kryteria pracodawców) są:

  • kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
  • lekarze,
  • pracownicy służb mundurowych.

Lista zawodów deficytowych jest jednak znacznie dłuższa. Figurują na niej także liczne profesje z branży budowlanej (m.in. betoniarze i zbrojarze, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych) oraz przemysłu. Poszukiwane są zwłaszcza osoby z konkretnymi uprawnieniami i kwalifikacjami – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, operatorzy sprzętu i maszyn, spawacze czy monterzy. W okolicy Wronek praca czeka też na nauczycieli o różnych specjalizacjach, logopedów i audiofonologów, opiekunki dziecięce. Na liście znajdują się także pracownicy gastronomii, różnorodnych usług, a także handlu (kierownicy sprzedaży, pracownicy sprzedaży internetowej, przedstawiciele handlowi, pracownicy sprzedaży internetowej, specjaliści ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży). Zapotrzebowanie pracodawców jest bardzo różnorodne. 

Na liście zawodów nadwyżkowych znaleźli się z kolei wyłącznie ekonomiści. Przedstawiciele tej profesji mogą mieć trudności ze znalezieniem ofert. Wśród bezrobotnych ekonomistów w powiecie najwięcej jest absolwentów techników ekonomicznych. Dobrym pomysłem może być zatem poszerzenie kwalifikacji zawodowych, które pozwoliłoby wyróżnić się na tle innych kandydatów.

Oferty pracy: Wronki – gdzie szukać pracy?

Rynek pracy we Wronkach można uznać za atrakcyjny dla kandydatów. Bezrobocie jest tu niskie (na koniec lutego 2022 r. stopa bezrobocia w powiecie szamotulskim wynosiła 3,4%, w woj. wielkopolskim było to 3,2%, w Polsce – 5,5%). Aby jednak szybko znaleźć pracę, trzeba wykazać się zaangażowaniem, motywacją i w wielu przypadkach cierpliwością. Gdzie szukać?

  • Na portalach rekrutacyjnych

To m.in. wspomniana wyżej strona praca.pl. Publikuje setki ogłoszeń z Wronek i okolicy, a także bardzo liczne ofert pracy zdalnej. Na tym portalu udostępnione są również darmowe narzędzia pomagające w rekrutacji – kreator CV, kalkulator wynagrodzeń czy job alert (automatyczne powiadomienia o nowych ogłoszeniach wg wybranych przez kandydata kryteriów).

  • W social mediach, na fanpage’ach pracodawców, w firmowych witrynach

W mediach społecznościowych znaleźć można grupy poświęcone pracy w konkretnych branżach albo miejscowościach. Pracodawcy również informują o powiększaniu zespołu na swoich stronach – warto więc polubić profile firm, w których chcielibyśmy pracować i śledzić, czy i kiedy rusza rekrutacja.

  • W Powiatowym Urzędzie Pracy

PUP to nie tylko miejsce, gdzie idzie się, aby dostać zasiłek dla bezrobotnych. Urząd może realnie pomóc w znalezieniu pracy. Ma własną bazę ofert, dysponuje szeregiem form aktywizacji zawodowej – organizuje szkolenia, staże, dofinansowuje studia podyplomowe itp. W Powiatowym Urzędzie Pracy można się też ubiegać o środki na założenie działalności gospodarczej.