Jak wybrać swój pierwszy samochód? Podpowiadamy!

Zdobyłeś upragnione prawo jazdy. Kosztowało Cię to sporo pracy, wysiłku i stresu. Dziś możesz cieszyć się tym dokumentem i poszukać swojego pierwszego samochodu. Jak jednak wybrać auto, które pomoże Ci w zdobywaniu doświadczeń za kółkiem? Mamy kilka porad!

Zrezygnuj z salonu – postaw na komis

Zakup pierwszego samochodu jest niezwykle ekscytujący. Z pewnością marzysz o wystrzałowej bryce, która sprawi, że będziesz królem szos i będziesz budzisz szacunek oraz ukłucie zazdrości u innych kierowców. Radzimy jednak nie kierować swoich pierwszych kroków w kierunku salonu. Nie kupuj nowego samochodu. Najpewniej nie jesteś jeszcze wytrawnym kierowcą. W związku z tym, może zdarzyć się, że podczas parkowania zahaczysz o krzaki, inne auto, otrzesz lśniącą alufelgę o krawężnik. Nowy samochód dość szybko wywoła u Ciebie sporo stresu, co sprawi, że nie nauczysz się dobrze jeździć i nie zyskasz pewności za kółkiem. Do tego samo ubezpieczenie OC takiego pojazdu to ogromny wydatek!

Dla odmiany, sprawdzony komis, oferujący auta używane może być prawdziwym strzałem w dziesiątkę! Znajdziesz tam sprawdzone pojazdy, które mają udokumentowaną historię. Nie będziesz więc martwić się o to, czy „licznik nie był kręcony”, ani czy nie ukryto żadnej historii związanej ze stłuczkami. Znajdziesz tam wiele modeli, od niemal nowych, po wręcz te oldschoolowe! Z pewnością dobierzesz takie auto, które przypadnie Ci do gustu, a jednocześnie będzie nadawać się na zdobywanie doświadczenia.

Czym się kierować podczas zakupu auta używanego

Przede wszystkim kup sprawne auto. Na początku Twojej drogi jako kierowcy, z pewnością nie chcesz bawić się w łańcuch niekończących się napraw. Stawiaj na bezpieczeństwo. Niech samochód posiada systemy ABS, ESP, poduszki powietrzne. Poza tym, im mniej gadżetów, tym lepiej. Gdy dopiero uczysz się być pełnoprawnym uczestnikiem ruchu, nie potrzebujesz żadnych rozpraszaczy jak np. wielki, dotykowy ekran na środku deski rozdzielczej. Asystent parkowania to świetna funkcja, ale może sprawić, że samodzielnie nie udoskonalisz tej sztuki. Ciekawą opcją może wydawać się multimedialna kierownica. Pozwala ona bez odrywania oczu od drogi wyłączyć lub zwiększyć głośność muzyki, sterować ogrzewaniem, klimatyzacją itd. Elektrycznie upuszczane szyby są opcją, ale warto pamiętać, że w starszych modelach zdarzają się awarie podnośników, a ich wymiana to koszt kilkuset złotych.

Auto z duszą, które zapamiętasz

Auta używane mają jeszcze jedną ważną przewagę nad tymi nowymi. Są to samochody z duszą, z historią. Przejechały już swoje, zobaczyły wiele. Teraz mogą stać się częścią Twojego życia. Z czasem, z łzą w oku nie będziesz wspominać wszystkich nowoczesnych gadżetów, ale ten pierwszy samochód, który był niedoskonały. Z utęsknieniem pomyślisz o oknach, które trzeba było opuszczać manualnie, albo o ozdobie, którą w kabinie pozostawił poprzedni właściciel, a nowemu ma przynosić szczęście. Powinien być to bezpieczny pojazd, który zabierze Cię w pierwszą samodzielną wyprawę nad morze, w góry lub za granicę i, który będzie świadkiem wielu ważnych wydarzeń w Twoim życiu.