Uważajcie na fałszywe strony, wykorzystujące Rosyjską agresję na Ukrainę

CERT Polska ostrzega przed oszustami, którzy chcą wykorzystać Rosyjską agresję na Ukrainę do kradzieży Waszych kont na Facebooku i danych osobowych.

Na Facebooku możemy trafić na użytkowników i strony, które publikują posty z filmami, rzekomo przedstawiającymi „przerażające” obrazy z inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. Obserwowane przez zespół CERT Polska publikacje zawierają zwroty takie jak: „mrożące krew w żyłach nagranie” oraz „ludzie uciekają w popłochu”. Dołączany jest do nich link, który kieruje do strony, wyglądającej jak serwis informacyjny, z artykułem zawierającym wspomniany film.

Przy próbie jego obejrzenia, jesteśmy przekierowywani do fałszywej prośby o podanie danych logowania do naszego konta. Przejęte w ten sposób konta wykorzystywane są do dalszej dystrybucji postów w ramach różnych grup na Facebooku.

W przypadku podania swoich danych logowania na fałszywym panelu Facebook zalecamy podjąć następujące kroki:

  • zmienić hasła oraz włączyć uwierzytelnienie dwuskładnikowe,
  • wylogować wszystkie aktywne sesje na koncie,
  • sprawdzić czy do konta nie zostały podpięte nieznane aplikacje.

CERT Polska to zespół zajmujący się reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci Internet (Computer Emergency Response Team). Zespół CERT Polska działa w strukturach NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej), instytutu badawczego prowadzącego działalność naukową, krajowy rejestr domen .pl i dostarczającego zaawansowane usługi teleinformatyczne. CERT Polska to pierwszy powstały w Polsce zespół reagowania na incydenty (z ang. Computer Emergency Response Team).

via CERT Polska