Blisko 400 interwencji w powiecie – strażacy podsumowali skutki wichur

Trzeci weekend lutego 2022 roku na długo pozostanie w pamięci strażaków Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu szamotulskiego, bowiem za sprawą orkanu Eunice doszło do gwałtownego załamania pogody.

18 lutego do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach wpłynęło ostrzeżenie pogodowe trzeciego stopnia, które informowało o możliwości wystąpienia silnych porywów wiatru na terenie powiatu szamotulskiego w dniu 18 i 19 lutego. Zapowiadane na piątek i sobotę dla naszego regionu załamanie pogody sprawdziło się – w godzinach nocnych zaczął coraz intensywniej wiać silny i porywisty wiatr. Na efekty nie trzeba było długo czekać.

W piątek około godziny 23.30 do Dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach zaczęły napływać pierwsze zgłoszenia o pękniętych i leżących konarach drzew, zerwanych liniach energetycznych i telefonicznych oraz poprzewracanych drzewach, które blokowały przejazd na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz uszkodzonych pokryciach dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych.

Szeroki zakres działań obejmował między innymi: zabezpieczenie miejsca zdarzenia, usuwanie połamanych drzew i konarów z drogi, zabezpieczenie uszkodzonych dachów na budynkach oraz zabezpieczanie uszkodzonej linii energetycznej i telefonicznej.

W wyniku silnego wiatru nieprzejezdne były niektóre drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne.
Szybkie i sprawne usunięcie skutków było możliwe dzięki doskonałej współpracy jednostek z terenu powiatu szamotulskiego. Strażacy na bieżąco, otrzymując zgłoszenia o zaistniałych zdarzeniach, przemieszczali się tam, gdzie byli najbardziej potrzebni.

Od godziny 23.30 18 lutego do godziny 20.00 21 lutego 2022 roku Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach otrzymało ok. 400 zgłoszeń związanych z likwidacją skutków silnego wiatru, jaki występował na terenie powiatu szamotulskiego. W samej gminie Wronki interweniowano aż 66 razy. Aby sprawnie obsługiwać zdarzenia, konieczne było podniesienie stanów osobowych w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej oraz na Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego.

via ogn. Łukasz Kawka / KP PSP Szamotuły

Najpopularniejszy portal informacyjny we Wronkach.Moje Wronki w jednym miejscu. Informacje z Miasta i Gminy Wronki. Codziennie nasz serwis jest odwiedzany przez tysiące osób z Wronek, Szamotuł, Sierakowa, Lubasza, Ostroroga, Wielenia, Obrzycka.

2022-02-23