Wóz paszowy poziomy czy pionowy – który jest lepszy?

Z badań rynkowych wynika, że aż ponad 90% ze wszystkich sprzedawanych w Polsce paszowozów to maszyny wyposażone w pionowy zespół mieszający. Czy tak duże zainteresowanie nimi oznacza jednak, że są one lepsze od pionowych wozów paszowych?

Z badań rynkowych wynika, że aż ponad 90% ze wszystkich sprzedawanych w Polsce paszowozów to maszyny wyposażone wpionowy zespół mieszający. Czy tak duże zainteresowanie nimi oznacza jednak, że są one lepsze od pionowych wozów paszowych? Dlatego tez w poniższym artykule odpowiemy na pytanie,czy pionowe wozy paszowe, to wyłącznie dobry chwyt marketingowy, czy faktycznie działają one lepiej od paszowozów z poziomym ślimakiem.

Pionowy wóz paszowy – zalety

Nie da się ukryć, że w Polsce od lat największym powodzeniem cieszą sięwozy paszowe z pionowymi ślima­kami. Zdaniem wielu znacznie lepiej radzą sobie one z rozdrab­nianiem zbitych bel. To jednak dopiero początek – maszyny te posiadają więcej zalet.

W urządzeniach z pionowym ślimakiempasza jest wynoszona do góry, po czym swobodnie opada ona po ścian­kach zbiornika. Tym samym jest ona znacznie mniej narażona na zbyt duże rozdrobnienie – nawet jeżeli jest ona długo mieszana. W praktyce więcpozwala to na przygotowanie jednorodnej mieszanki. I to bez obaw, że zniszczeniu ulegnie jej struktura, co zdarza się zwłaszcza osobom początkującym.

Kolejną zaletą pionowych wozów paszowych jest ichstosunkowo duży zakres po­jemności. Na rynku można bowiem znaleźć urządzenia, którychpojemność wynosi już od 1 m3do nawet 50 m3. W tych największych z nich umieszczono nawet 2–3 pionowe ślimaki, które wyposażono w zestaw kilku noży o regulowanym kącie wychylenia. W niektórych modelach wozów pojawiają się również zamontowane w bocznych ścianach przeciwnoże , które można regulować ręcznie lub hydraulicznie.

Przeczytaj również:Jak wybrać dobry rozdrabniacz słomy

Na szybkość mieszania korzystnie wpływają również kanciaste (zamiast gładkich) ściany zbiornika. Taka konstrukcja zwiększa szybkość mieszania i przerzucania paszy. Czy oznacza to jednak, że poziome wozy paszowe są gorsze?

Poziomy wóz paszowy – zalety

Jak się okazuje, wbrew pozorompaszowozy z poziomymi ślimakami wcale nie ustępują miejsca urządzeniom z poziomym systemem tnącym. Mowa tu zwłaszcza o nowoczesnych urządzeniach, które w przeciwności do starszych roczników – są znacznie lepiej przygotowane do cięcia materiału wrzucanego od góry.

Dzięki zmianom, jakie na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się w ich budowie, uległo to jednak zmianie. Nowoczesne technologie pozwoliły na dokładne rozdrobnienie – nawet w przypadku długich elementów, które wrzuca się od góry. Niestety jednak zdaniem niektórych użytkowników za długie mieszanie paszy w maszynie doprowadza do jej zbyt dużego rozdrobnienia.

W trakcie ich pracy należy więc pilnować czasu pracy wozu– w przeciwnym razie pasza może zostać zbyt rozdrobniona. Nie da się ukryć, że w przypadku wozów pionowych ten problem został wyeliminowany. Nie jest to jednak jedyna różnica pomiędzy tymi dwoma urządzeniami.

Wóz paszowy pionowy a poziomy – różnice

Różnice pomiędzy tymi dwoma maszynami są widoczne również w czasie ich pracy. To z kolei przekłada się na finanse.

Dobrej jakości paszowozy z pionowym systemem tnącym na rozdrobnienie materiału potrzebują od 40 do 60 min. Liczne testy dowodzą, że w porównaniu do nichwozy paszowe z poziomymi ślimakami potrzebują jedynie 30 minut.

W niektórych przypadkach jest to nawet o połowę mniej czasu! Tym samymzużywają one nawet do 30% mniej paliwa! Biorąc pod uwagę wciąż rosnące ceny ropy – w ciągu roku są one w stanie przynieść sporych oszczędności. Zwłaszcza w przypadku dużych gospodarstw rolnych. Z tego tez względu inwestycja w nie znacznie bardziej się opłaca – nawet pomimo wyższych cen paszowozów poziomych.

Zdaniem wielu rolników duża różnica pomiędzy tymi urządzeniami jest widoczna również w jakości paszy. Urządzenia poziome rozdrabniają je i mieszanką znacznie lepiej niż pionowe wozy paszowe. Rozdrobniona w maszynach z poziomym ślimakiem pasza treściwa jest lepiej rozdrobniona, przez co zwierzęta nie mają szans ku temu, by odrzucić dłuższe kawałki.

Po wyjściu z paszowozu pasza ma właściwą strukturę i nie jest poszarpana, w związku z tym zwierzęta jedzą wszystko. Oczywiście należy zwrócić uwagę na to, by nie rozdrobnić jej za bardzo. Dodatkowourządzenia poziome minimalizują również ryzyko zakwaszenia się pokarmu.

Który wóz paszowy wybrać – pionowy czy poziomy?

Badania dowodzą, że nowoczesne wozy poziome w niczym nie ustępują urządzeniom z pionowym systemem tnącym. Dzięki zmianom, jakie zaszły w ich konstrukcji, ich stosowanie stało się równie wygodne, co w przypadku paszowozów pionowych.

Nie da się jednak ukryć, że są one nieco droższe od bardziej popularnych wozów z pionowymi ślimakami. Niezależnie jednak od tego, który z nich wybierzesz – pamiętaj o tym, by zawsze kupować maszyny od sprawdzonych producentów. Godne polecenia sąwozy paszowe niemieckiej marki BvL, która zaopatruje rolników już od ponad 160 lat!

Najpopularniejszy portal informacyjny we Wronkach.Moje Wronki w jednym miejscu. Informacje z Miasta i Gminy Wronki. Codziennie nasz serwis jest odwiedzany przez tysiące osób z Wronek, Szamotuł, Sierakowa, Lubasza, Ostroroga, Wielenia, Obrzycka.

2021-12-28