Prymas Polski oczekuje przedłużenia restrykcji

Prymas Polski abp Wojciech Polak o Wielkanocy i Triduum Paschalnym rozmawiał z Beatą Lubecką w Radiu Zet. Biskup zaapelował, aby stosować się do rządowych rozporządzeń.

Słowa arcybiskupa Polaka cytują dziś największe media w Polsce. Prymas w rozmowie z redaktor Radia Zet stanowczo mówił o przestrzeganiu wprowadzonych przez rząd zasad.

Księża mają obowiązek respektowania tego zarządzenia państwowego, które my jako biskupi podaliśmy. Także we wszystkich rozporządzeniach, które zostały wysłane do parafii w różnych diecezjach, każdy biskup takie rozporządzenie, takie wytyczne do udziału w Wielkim Tygodniu każdy wydał.

mówił o rządowych obostrzeniach prymas

Na pytanie redaktor Beaty Lubeckiej: czy ksiądz arcybiskup będzie namawiał jednak, żeby pozostać w domu absolutnie?

Prymas odpowiedział: Namawia nas do tego pan minister Szumowski. Mówi w sposób konkretny, jasny. Ja ufam i wierzę, i mam takie przekonanie, że mówi zgodnie z wiedzą, którą posiada, której ja nie posiadam. Dlatego też uważam, że to jest głos bardzo racjonalny. Sam się zastanawiam… jak miałem zawsze zwyczaj w święta odwiedzić moją mamę i spędzić też z nią przynajmniej fragment w tych świąt. Wczoraj rozmawiając też przez telefon, mówiłem, że wydaje mi się, że te święta będę przeżywał jednak w domu, żeby jej nie narażać jako starszej osoby na jakąkolwiek trudną sytuację. Nie wiem. Nie… nie mam jakiejś… gotowego rozwiązania czy gotowej recepty, ale myślę, że trzeba naprawdę przyjąć nam te zalecenia, które pan minister nam podaje.

Abp Polak oczekuje od pana ministra Szumowskiego, że przedłuży również na czas świąt czas restrykcji. To oznacza, że nie jest zwolennikiem decyzji, zgodnie z którą od Niedzieli Wielkanocnej w mszach będzie mogło uczestniczyć 50 osób.

Wierni mają możliwość uczestniczenia w transmisjach internetowych, jest to sposób uczestniczenia w obchodach na ten czas.

podkreślił arcybiskup

Całą rozmowę można odsłuchać na portalu Radia Zet TUTAJ.

Ważne słowa padły również w niedzielnej rozmowie w Radiu Plus.

Łamanie zakazów podczas epidemii jest naruszaniem piątego przykazania, w którym jesteśmy obowiązani dbać i strzec życia innych i własnego.

powiedział abp Polak

Fot. www.prymaspolski.pl Jerzy Andrzejewski

Choć jestem z wykształcenia polonistką zawsze bardziej fascynował mnie teatr niż dziennikarstwo. Współpracę z portalem rozpoczęłam od korekty tekstów. Zaangażowanie w działania lokalnej społeczności zmotywowało mnie do pisania artykułów o tym, co ważne, dobre i budujące relacje społeczne.

2020-04-06