Jak uczyć poza szkołą? – porady dla uczniów, rodziców i nauczycieli

Działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa doprowadziły do zamknięcia placówek oświatowych. Większość szkół nie jest przygotowana na prowadzenie lekcji za pośrednictwem internetu.

Podpowiadamy, co może pomóc w nauce w domu, jakie aplikacje wykorzystać do nauki i przekazywania wiedzy.

Darmowe narzędzia do nauki w domu:

Class Dojo – darmowa aplikacja, która łączy nauczycieli z uczniami i rodzicami w celu tworzenia społeczności klasy szkolnej. Nauczyciele mogą dodawać rodziców do klasy, udostępniając im zadania i zasoby takie jak zdjęcia, filmy, ogłoszenia i wiadomości. Class Dojo dostępne jest również w języku polskim.

Akademia Khana – znana najbardziej dzięki popularnym wideo na YouTube na każdy temat i z każdego przedmiotu szkolnego, Akademia Khana to również narzędzie online i aplikacje mobilne do uczenia się i rozwiązywania zadań. Strona, aplikacja mobilna i wiele treści z KA dostępnych jest już w języku polskim.

SeeSaw – to narzędzie online i zestaw aplikacji mobilnych ułatwiających tworzenie zadań dla uczniów i budowanie ich cyfrowego portfolio (tworzenia i przechowywania wykonanych pracy i projektów), które umożliwiają komentowanie i prezentowanie prac innym uczniom oraz rodzicom. SeeSaw umożliwia tworzenie i komunikowanie się z wirtualną klasą.

Edpuzzle – to prosta platforma ułatwiająca edukację zdalną wokół treści wideo, umożliwia nauczycielom komunikowanie się z uczniami za pomocą prostej opcji tworzenia wirtualnych klas, którym zadaje się do obejrzenia wideo rozbudowane o własne pytania i zadania. Wideo musi być dostępne na platformach takich jak YouTube lub TED.ed a zadania dodajemy samodzielnie za pomocą prostych narzędzi. O tym jak wykorzystać Edpuzzle w czasie zamknięcia szkoły twórcy aplikacji piszą na swoim blogu.

Źródło: otwartezasoby.pl

Mamy też wiele ciekawych kanałów naukowych na You Tubie, listę i linki znajdziecie TUTAJ.

Jeśli lubicie próbować nowych rzeczy i dobrze posługujecie się językiem angielskim, zajrzyjcie na stronę Tech against Coronavirus. Można znaleźć na niej narzędzia, ułatwiające naukę i pracę w formie zdalnej.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało listę portali internetowych oraz otwartych zasobów, które usprawnią nauczanie zdalne – szczegóły TUTAJ.

Nauczycielom polecam odwiedzenie stron na Facebooku: Superbelfrzy, Otwarte Zasoby.

Magdalena Hetman-Nowak – logopeda poleca dla młodszych dzieci aplikacje usprawniające mowę: ktotomowi.pl, mimowa.pl. Do ćwiczeń i zabaw z dziećmi warto wykorzystać ciastolinę, plastelinę, farby, bańki mydlane, piórka, wydzieranki, kolorowanki. Korzystać z gier planszowych i towarzyskich jak Dooble czy Opowiem Ci mamo.

Drodzy Nauczyciele, jeżeli istnieje taka potrzeba, chętnie udostępnimy miejsce na naszym serwerze, abyście łatwiej przekazywali materiały swoim uczniom, wystarczy skontaktować się z naszą redakcją. Odważnym belfrom proponujemy wspólne stworzenie filmów edukacyjnych.

Choć jestem z wykształcenia polonistką zawsze bardziej fascynował mnie teatr niż dziennikarstwo. Współpracę z portalem rozpoczęłam od korekty tekstów. Zaangażowanie w działania lokalnej społeczności zmotywowało mnie do pisania artykułów o tym, co ważne, dobre i budujące relacje społeczne.

2020-03-13