Problem opieki nad zwierzętami w naszej gminie

Program opieki nad zwierzętami w naszej gminie nie zmienia się od lat. Pojawia się jednak sporo sytuacji, w których mieszkańcy nie wiedzą, jak postąpić z bezdomnym zwierzakiem. Między innymi na ten temat dyskutowano na czwartkowej sesji Rady Miasta i Gminy.

Historia Tosi

Nie pierwszy raz czytelnicy dzwonią i piszą do nas z informacją o potrąconym zwierzęciu. Najczęstszym powodem kontaktu z naszą redakcją jest brak możliwości dodzwonienia się do Straży Miejskiej.

Dziś miała miejsce sytuacja, która po raz kolejny mnie „rozwaliła”. Moja znajoma była świadkiem potrącenia kotka. Kierowca odjechał ona się zatrzymała i próbowała wstrzymać ruch, bo kotek, powłócząc łapkami próbował zwlec się z jezdni, prosiła zapłakana o pomoc – auta ją wymijały, nie zatrzymał się nikt. Zadzwoniła do Straży Miejskiej – niestety w godzinach wieczornych w naszej gminie straż nie pracuje, zadzwoniła na Policję – odmówili przyjazdu. Została sama na ulicy, zapłakana z potrąconym, cierpiącym kotem. W końcu zadzwoniła do mnie, a moja pierwsza myśl: co dalej? Gdzie jechać? Gdzie szukać szybko pomocy. W naszej kilkunastotysięcznej gminie o godz. 20.00 w piątek nie przyjmuje żaden weterynarz…

pisze pani Natalia

Kotka została nazwana Tosią i dzięki determinacji wielu osób trafiła pod opiekę weterynarza. Trwa walka o jej zdrowie (TUTAJ możecie pomóc). Zapytaliśmy Urząd, co powinien zrobić mieszkaniec, gdy znajdzie potrącone zwierzę.

W przypadku znalezienia potrąconego lub rannego zwierzęcia należy skontaktować się bezpośrednio ze Strażą Miejską Wronek lub Policją. Obie te instytucje w ramach swojej działalności zobowiązane są do podjęcia interwencji i poinformowania lekarza weterynarii, który całodobowo pełni dyżur w ramach umowy zawartej z Gminą Wronki. Korzystając z okazji informuję, że za usuwanie zwłok zwierzęcych odpowiada Straż Miejska Wronek (w godzinach pracy) lub Przedsiębiorstwo Komunalne (po uprzednim poinformowaniu dyspozytora).

odpowiada Tobiasz Chożalski

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi

Zapis w programie opieki nad zwierzętami jest jasny:

Niestety, program sobie, rzeczywistość sobie. Niby wszystko jest ustalone, w takim razie, dlaczego nie działa?

Dyskusja na sesji Rady Miasta i Gminy

Nad programem odbyła się dyskusja na wczorajszej sesji. Z zainteresowanych losem zwierząt na sesji pojawili się tylko komendant Straży Miejskiej, prezes Fundacji Animaniacy oraz nasza redakcja. Agnieszka Rybarczyk z Fundacji Animaniacy zapytała o to, co robić w sytuacjach, gdy znajdzie się potrącone zwierzę, a Straż Miejska nie pracuje. Zwróciła również uwagę, że lekarz, posiadający umowę na całodobową opiekę, w razie swojej nieobecności powinien wyznaczyć zastępstwo. Poruszyła także temat edukacji dzieci i młodzieży, który w programie sprowadza się do umieszczania informacji na stronie internetowej Urzędu oraz na tablicach informacyjnych.

Szukanie złotego środka

W czasie dyskusji komendant Straży Miejskiej oraz skarbnik Urzędu zadeklarowali chęć współpracy z Fundacją Animaniacy, w celu poprawy programu. Wkrótce ma odbyć się spotkanie, na którym zostaną ustalone szczegóły. Jest to bardzo ważne, aby wszystkie organy odpowiedzialne za zwierzęta w naszej gminie ściśle ze sobą współpracowały. Jak podkreśla Agnieszka Rybarczyk zrobimy wszystko, aby takie historie jak Tosi nie miały już miejsca, a mieszkańcy wiedzieli, gdzie szukać pomocy.

Ważne kontakty

Godziny pracy Straży Miejskiej – poniedziałek – piątek godz. 7:00-23:00
kontakt: 67 25 45 326 lub 660 662 213.

Policja
Komisariat we Wronkach 47 77 32 330
Oficer dyżurny KPP w Szamotułach 47 77 31 211

Fundacja Animaniacy
663 300 760

Warto zapisać sobie powyższe numery telefonów, macie wtedy pewność, że kontaktujecie się z osobą z naszego regionu. Dzwoniąc pod 112 zawsze pierwszeństwo mają sytuacje zagrożenia życia człowieka, więc Wasze zgłoszenie może nie zostać przyjęte.